ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ

Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017

Τη Δευτέρα 20 Νοεμβρίου 2017, μεταφέρθηκαν οι εκδηλώσεις για το Πολυτεχνείο που είχαν αναβληθεί, λόγω της σφοδρής κακοκαιρίας των τελευταίων ημερών που έπληξε την Αττική. Οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί είχαν την ευκαιρία να τιμήσουν την ιστορική μνήμη και να αποθέσουν φόρο τιμής στους νεκρούς του Πολυτεχνείου με  τραγούδια που αναφέρονται στην εποχή εκείνη, θεατρικά δρώμενα και ηχητικά ντοκουμέντα της εποχής. Στους τοίχους του σχολείου υπήρχε η εικαστική δημιουργία της εκπαιδευτικού Τριανταφυλλίδου Μαρίας, ποιήματα παιδιών, εμπνευσμένα από την επέτειο και ζωγραφικές δημιουργίες τους. Επιπλέον, διαβάστηκε από τη διευθύντρια του σχολείου κα Σκόμπα το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας αναφορικά με τη σημασία της συγκεκριμένης επετείου τόσο για την εκπαίδευση, όσο και για τη σημερινή κοινωνικοπολιτική πραγματικότητα.

Ποίημα για τους νεκρούς του Πολυτεχνείου

από τη μαθήτρια του Ε1, Νιώρα Δανάη

Κείνη τη Νύχτα

σώπαινε το «εγώ»,

αντηχούσε το «εμείς».

Όλοι εμείς είμαστε αδέρφια!

Όλοι εμείς είμαστε ίσοι!

αντηχούσαν φωνές παιδικές.

οι φωνές έγιναν κλάμα.

Κείνη τη νύχτα

ο Χάρος περπάταγε στους δρόμους.

Κείνη τη νύχτα...

Νιώρα Δανάη