Ολοκληρώνοντας τις δράσεις μας για την προστασία του περιβάλλοντος και τη μείωση του ενεργειακού αποτυπώματος του σχολείου μας, οι μαθητές μας με την υποστήριξη των υπεύθυνων εκπαιδευτικών, συναδέλφων εκπαιδευτικών και γονέων συμμετείχαν σε μια ειρηνική πορεία για το κλίμα στο κέντρο της Αθήνας!

Η πορεία διοργανώθηκε από τους ιθύνοντες του προγράμματος στην οποία συμμετείχαν πάνω από 70 σχολεία του δήμου Αθηναίων. Οι μικροί μαθητές με τη συνοδεία αστυνομίας, ΕΚΑΒ και της μπάντας του Δήμου ξεκίνησαν από τους Στύλους του Ολυμπίου Διός και, κάνοντας το γύρω της Ακρόπολης, κατέληξαν στην Τεχνόπολη.

Εκεί τη λήξη του προγράμματος σηματοδότησε η τελετή βράβευσης όλων των σχολείων που συμμετείχαν.

Στον ίδιο χώρο είχε στηθεί μια έκθεση με τις μαθητικές δημιουργίες και τα πόστερ όλων των σχολείων, καθώς και τα ψηφίσματα των μαθητών τους για την προστασία του κλίματος και τη διαχείριση της ενέργειας.

Ανάμεσα σε αυτά και τα τελικά προϊόντα του σχολείου μας!

ΨΗΦΙΣΜΑ 45ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ

Ο άνθρωπος από την αρχή της διαδρομής του σε αυτό τον πλανήτη, πάλευε με τη φύση για να επιβιώσει. Σήμερα, στη σύγχρονη εποχή, έχει αντιληφθεί ότι για να επιβιώσει, πρέπει να την προστατέψει.

Μέσα από τις δράσεις που υλοποιήθηκαν κατά τη διάρκεια του «ενεργειακού προγράμματος», αντιληφθήκαμε ότι το φυσικό περιβάλλον αποτελεί, όχι μόνο το χώρο μέσα στον οποίο ζούμε και αναπτύσσουμε τις δραστηριότητες μας, αλλά και τον χώρο από τον οποίο εξασφαλίζουμε τους απαραίτητους πόρους για την επιβίωσή μας. Μέχρι τώρα θεωρούσαμε ότι η φύση φτιάχτηκε για εμάς, δεν τη σεβόμαστε και χάνουμε το μέτρο, χρησιμοποιώντας πολύ περισσότερους πόρους από αυτούς που έχουμε ανάγκη και σε πολύ ταχύτερους ρυθμούς από αυτούς που η φύση μπορεί να τους αναπαράξει, με αποτέλεσμα «το μεγάλο μας σπίτι» να καταστρέφεται. Η υπερκατανάλωση ενέργειας και η ρύπανση του περιβάλλοντος έχουν προκαλέσει: το φαινόμενο του θερμοκηπίου, την άνοδο της στάθμης της θάλασσας, έλλειψη πόσιμου νερού, την τρύπα του όζοντος, την όξινη βροχή, την καταστροφή υπόγειου και θαλάσσιου πλούτου & συνολικά αυτό που αποκαλούμε Κλιματική Αλλαγή, με ανυπολόγιστες συνέπειες στη βιοποικιλότητα, αλλά και στην ανθρώπινη υγεία.

Σήμερα αλλάζει αυτό! Εμείς κάνουμε πρώτοι αυτό που περιμένουμε από τους άλλους. Πριν είναι πολύ αργά λοιπόν, εμείς τα παιδιά και όλοι μαζί, δεσμευόμαστε να εφαρμόσουμε κάποιες «καλές πρακτικές» στην καθημερινότητα μας που θα επαναφέρουν την αρμονία στον πλανήτη:

• Αντικαθιστούμε τους παλιούς λαμπτήρες με νέους, μη ενεργοβόρους, τους οποίους κλείνουμε, όπως και κάθε ηλεκτρική συσκευή, όταν δεν χρησιμοποιούνται,
  • Ανακυκλώνουμε και επαναχρησιμοποιούμε υλικά,
  • Μετακινούμαστε με τα ΜΜΜ ή με τα πόδια και ιδανικά με ποδήλατο,
  • Τοποθετούμε στους χώρους που ζούμε εργαζόμαστε διπλά τζάμια, θερμομονωτικά υλικά και ηλεκτρικές συσκευές ενεργειακής κλάσης Α***,
  • Χρησιμοποιούμε ανανεώσιμες πηγές ενέργειας, όπου είναι δυνατό & κάνουμε συνετή χρήση των μη ανανεώσιμων πηγών ενέργειας,
  • Αποφεύγουμε αυστηρά να ρυπαίνουμε το έδαφος, το νερό και την ατμόσφαιρα με ανεξέλεγκτη κατανάλωση τροφίμων, ρούχων & μηχανημάτων.

Κι αν κάποιοι απαισιόδοξοι λένε ότι ο δρόμος για την προστασία του περιβάλλοντος μοιάζει χιλιάδων χιλιομέτρων και επίπονος, ΕΜΕΙΣ τους απαντούμε ότι σήμερα κάναμε το πρώτο βήμα αυτού του δρόμου.

Μην ξεχνάτε ότι οι πιο δύσκολοι στόχοι πετυχαίνουν, όταν απλοί άνθρωποι ενώνονται και δίνουν απλές λύσεις με πείσμα & ενθουσιασμό!!!

Με σεβασμό,

οι μαθητές των Δ & Ε2 τάξεων