WORLD GAME-ΕΝΑΣ ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟΣ ΧΑΡΤΗΣ

Τετάρτη 12 Δεκεμβρίου 2018

Οι μαθητές των Δ & Ε2 τάξεων είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν και να ευαισθητοποιηθούν με παιγνιώδη, διαδραστικό τρόπο για την ενεργειακή κατανάλωση των χωρών ανά την υφήλιο, σε αντιστοιχία με την έκταση και τον πληθυσμό κάθε ηπείρου. Μέσα από το παιχνίδι αυτό οι μικροί μαθητές διαπίστωσαν τις ανισότητες σε παγκόσμιο επίπεδο αναφορικά με τον καταμερισμό των εισοδημάτων, την ενεργειακή κατασπατάληση και την ποσότητα εκπομπών αερίων του θερμοκηπίου στην ατμόσφαιρα ανάμεσα σε «αναπτυγμένες» και «μη» χώρες.

Ο επιδαπέδιος χάρτης-εργαλείο που χρησιμοποιήθηκε (όπως φαίνεται και στις εικόνες) παραχωρήθηκε στο σχολείο μας από την ομάδα Διάδραση Generation 2.0, η οποία αξιοποιεί τον εν λόγω χάρτη σε πρόγραμμα που τρέχει με μαθητές για τη διαφορετικότητα και ονομάζεται "Το Ηφαίστειο της Διαφορετικότητας".