45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Παρασκευή, 23 Μαρτίου 2018

ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ-ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ 25η ΜΑΡΤΙΟΥ

Την Παρασκευή 23 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε η καθιερωμένη γιορτή για την επέτειο της 25ης Μαρτίου, με τη συμμετοχή των μαθητών όλων των τάξεων. Πιο συγκεκριμένα, οι μαθητές της Α? και της Γ? τάξης συμμετείχαν σε  θεατρικά δρώμενα αφιερωμένα στους πρωτεργάτες της εθνικής παλιγγενεσίας. Επιπλέον, οι μαθητές διαφόρων τάξεων χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς σύμφωνα πάντα με το πνεύμα της ημέρας ενώ παράλληλα:

Α) οι μαθητές/τριεςτου Ε1΄, Ε2΄ και της ΣΤ΄ τάξης, τραγούδησαν τη «ΛΕΥΤΕΡΙΑ» σε στίχους Νίκου Καζαντζάκη (μουσική διδασκαλία οι εκπαιδευτικοί: κα Γαβανά, κα Καργιαμπά, κ. Τσούνης και η μουσικός: κα Μίχου)

Β) οι μαθητές/τριες του Δ1΄, Δ2΄και της Γ΄ τάξης τραγούδησαν τον «ΤΣΑΜΙΚΟ» σε στίχους Νίκου Γκάτσου (μουσική διδασκαλία οι εκπαιδευτικοί: κα Ζαβρίδου, κα Τσιριγώτη, κα Χειμώνα)

Γ) οι μαθητές/τριες της Α΄ και Β΄ τάξης τραγούδησαν το «ΘΟΥΡΙΟ» του Ρήγα Φεραίου (μουσική διδασκαλία οι εκπαιδευτικοί: κα Αντωνακούδη και κα Μαούνη)

Τα συγχαρητήριά μας, λοιπόν,στα παιδιά και στους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας για την πολύ όμορφη γιορτή που έγινε φέτος, ενώ ιδιαίτερη μνεία γίνεται στις εκπαιδευτικούς της Α΄ και της Γ΄ τάξης κα Μαούνη Βαρβάρα και κα Χειμώνα Κατερίνα, υπεύθυνες για την οργάνωση της γιορτής, όπως και στην εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κα Αγγελή Ιωάννα, η οποία συνέβαλε στην εκμάθηση των παραδοσιακών χορών και στη διδασκαλία κίνησης στο θεατρικό που παρουσιάστηκε.

Φυσικά, από το πνεύμα της τόσο σημαντικής αυτής ημέρας για τον ελληνισμό, δεν εξαιρείται τόσο η κατάθεση στεφάνου στο ηρώο του Κωνσταντίνου Κανάρη στην πλατεία Κυψέλης, όσο και η σχολική παρέλαση του Σαββάτου στο κέντρο της Αθήνας με το σχολείο μας να εκπροσωπείται επάξια από τους μαθητές της ΣΤ?τάξης και πιο συγκεκριμένα από τη σημαιοφόρο ΣτρέλτσιουκΠάολα και τους

παραστάτες Μυστίδη Θεόφιλο, Καζαντζή Κωνσταντίνο, Σαλτερή Γιάννη, ΚουνάδηΕβελίνα και Αναστασίου Δημήτριο. Στα παιδιά αυτά αξίζει ένα θερμό χειροκρότημα, όπως βεβαίως και στην εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κα Αγγελή Ιωάννα.