ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΗ-ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΕΦΑΝΟΥ-ΠΑΡΕΛΑΣΗ

15η, 23η, 24η Μαρτίου 2018

Δοκιμαστική παρέλαση

Την Πέμπτη 15 Μαρτίου 2018, στο Στάδιο του Εθνικού Γυμναστικού Συλλόγου, πραγματοποιήθηκε η δοκιμαστική μαθητική παρέλαση της 25ης Μαρτίου 2018..

Το σχολείο μας συμμετείχε με τη συνοδεία και την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κυρίας Ιωάννας Αγγελή και τους μαθητές-τριες της ΣΤ΄τάξης : τη σημαιοφόρο Στρελτσιούκ Πάολα και τους παραστάτες/τριες  Κουνάδη Εβελίνα, Καζαντζή Κώστα, Αναστασίου Δημήτρη, Σαλτερή Γιάννη και Μυστίδη Θεόφιλο.

Κατάθεση στεφάνου

Πριν την έναρξη της εορτής της 25ης Μαρτίου, η σημαιοφόρος και οι παραστάτες/τριες υπό το πρόσταγμα της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κας Ιωάννας Αγγελή και τη συνοδεία της υπεύθυνης εκπαιδευτικού της τάξης κας Δήμητρας Καργιαμπά, καθώς και τη συνοδεία των γονέων, κατευθύνθηκαν στο μνημείο Κανάρη για την κατάθεση στεφάνου. Μετά την κατάθεση ακολούθησε ενός λεπτού σιγή και ακούστηκε ο Εθνικός Ύμνος προς τιμή των αγωνιστών της πατρίδας μας.

Παρέλαση στο Σύνταγμα

Το Σάββατο 24 Μαρτίου, η σημαιοφόρος, οι παραστάτες/τριες με τη συνοδεία και το πρόσταγμα της κυρίας Ιωάννας Αγγελή και την παρουσία της διευθύντριας του σχολείου κας Μαρίας Σκόμπα εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στη μαθητική παρέλαση στο Σύνταγμα. Με θωριά περήφανη, βήμα σταθερό και τις στολές τους  να αναδύουν την ιστορία και την παράδοση της Ελλάδας, εισέπραξαν τα εύσημα από τον υπεύθυνο της μαθητικής παρέλασης και προσέφεραν συγκίνηση στον κόσμο που τους χειροκρότησε δυνατά, καθώς και σε γονείς του σχολείου μας που παραβρέθηκαν στο Σύνταγμα. Να σημειωθεί, ότι οι δηλώσεις των παιδιών στο τηλεοπτικό κανάλι του Alpha, πριν την έναρξη της παρέλασης, εντυπωσίασε και χαροποίησε το κοινό, γονείς και συμμαθητές.

Δείτε παρακάτω σχετικές φωτογραφίες