23 ΜΑΙΟΥ 2018

Η πρώτη υπαίθρια ανταλλακτική βιβλιοθήκη σε σχολικό περιβάλλον είναι πλέον γεγονός και οι μαθητές έχουν τώρα την ευκαιρία να εξοικοιωθούν με τον θαυμαστό κόσμο του βιβλίου και της γνώσης στον ελεύθερο χρόνο τους. Το έργο πραγματοποιήθηκε με δωρητή το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος και υπό την αιγίδα του Δήμου Αθηναίων, μέσω του προγράμματος «Ανοιχτά Σχολεία» στο οποίο το σχολείο μας έχει την τιμή να βρίσκεται για δεύτερη χρονιά ως δίαυλος επικοινωνίας με την τοπική κοινωνία της περιοχής, προσφέροντας μια ποικιλία δράσεων για τα παιδιά και τις οικογένειές τους.

Την Τετάρτη 23 Μαΐου, έγιναν τα εγκαίνια της πρώτης ανταλλακτικής βιβλιοθήκης στο σχολείο μας, ένα έργο πρωτοποριακό και μοναδικό για τα εκπαιδευτικά δεδομένα της χώρας από την Αντιδήμαρχο Αθηναίων για το Παιδί κα Μαρία Ηλιοπούλου με την παρουσία του κυρίου Γιάννη Τροχόπουλου, υπεύθυνου διοργάνωσης της «ΑΘΗΝΑ-ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΒΙΒΛΙΟΥ 2018». Παρευρέθησαν επίσης, η κα Δημοπούλου Μαρία, υπεύθυνη Περιβαλλοντικής Εκπ/σης της Α' Διεύθυνσης Π.Ε. Αθήνας και η κα Καρακούση Κωνσταντίνα Διευθύντρια του 172ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών. Ιδιαίτερη μνεία γίνεται φυσικά, στη συμμετοχή των αρχιτεκτόνων-εμπνευστών του όλου έργου, των κυριών Καρέκου Ζωγραφιάς και Χρυσανθοπούλου Κατίτας, οι οποίες σε συνεργασία με την ομάδα μαθητών του σχολείου μας, μίλησαν για τον σχεδιασμό και την ολοκλήρωση του έργου, πάντα στο πλαίσιο των αναγκών των παιδιών για γνώση και δημιουργικότητα. Δεν ξεχνάμε, βεβαίως, τη συμμετοχή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας, οι οποίοι υποστήριξαν θερμά το έργο αυτό από τη βάση του, καθώς επίσης και τον Σύλλογο Διδασκόντων. Τα παιδιά καθοδήγησε στα μυστικά της βιβλιοθηκονομίας έμπειρη βιβλιοθηκονόμος η κυρία Χριστίνα Κατσινίκα. Επιπλέον, στην εκδήλωση αυτή, είχαμε την τιμή να παρευρίσκεται μια εξαιρετική προσωπικότητα από τον χώρο της λογοτεχνίας, η καθηγήτρια κλινικής ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών και συγγραφέας κυρία Αναστασία Καλαντζή- Αζίζη, η οποία με χαρά διάβασε ένα απόσπασμα από το εξαιρετικό βιβλίο της «Το μικρό εγώ είμαι εγώ», προσφέροντας μια νότα χαράς και αισιοδοξίας στους μικρούς μαθητές και στους γονείς τους. Το βιβλίο αυτό χαρίστηκε τιμής ένεκεν  στη νέα βιβλιοθήκη μας.

Τέλος ακολούθησε μια μικρή δεξίωση με τη συμμετοχή όλων των παρευρισκομένων της τόσο σημαντικής αυτής εκδήλωσης, στο γραφείο του Συλλόγου Διδασκόντων με πλήθος από εδέσματα προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.