ΑΓΙΑΣΜΟΣ

Τρίτη, 11 Σεπτεμβρίου 2018

Άλλη μια χρονιά οι πόρτες του 45ου Δημοτικού Σχολείου άνοιξαν το πρωί της 11ης Σεπτεμβρίου για να υποδεχτεί τους μαθητές του, παλιούς και νέους, καθώς και τους γονείς τους. Το πρώτο κουδούνι της χρονιάς χτύπησε στις 8:30 π.μ και τα παιδιά παρατάχτηκαν σε σειρές για να παρακολουθήσουν τον αγιασμό.

Φέτος, δυο ιερείς μας έκαναν την τιμή να αγιάσουν τους μαθητές και το διδακτικό προσωπικό, ο πατέρας Κωνσταντίνος, ιερέας της εκκλησίας Υψώσεως του Τιμίου Σταυρού και ο πατέρας Συμεών, συνταξιούχος-ιερέας πλέον αλλά παππούς τριών μαθητών του σχολείου μας.

Στη συνέχεια, η διευθύντρια του σχολείου, κυρία Μαρία Σκόμπα, αφού μετέφερε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας για τη νέα σχολική χρονιά, μίλησε στα παιδιά και τους γονείς, μετέφερε τις δικές της ευχές και παρουσίασε το διδακτικό και βοηθητικό προσωπικό του σχολείου μας για τη φετινή χρονιά.

Ο αγιασμός έληξε με μια γλυκιά γεύση για το νέο ξεκίνημα, γεμάτο με αισιοδοξία, σχέδια, όνειρα και κυρίως διάθεση για δουλειά και προσπάθεια.

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!