ΓΙΟΡΤΗ 28Ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 2018

Την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας το καθιερώμενο εορταστικό αφιέρωμα για το ένδοξο«ΟΧΙ» του 1940!

Την έναρξη του εορτασμού, σήμανε η έπαρση της σημαίας και αφού η διευθύντρια της σχολικής μας μονάδας μετέφερε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας, ανακοινώθηκαν τα ονόματα των σημαιοφόρων και παραστατών για το σχολικό έτος 2018-2019.

Τη γιορτή ανέλαβαν οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές των Γ, Δ και Στ1 τάξεων με αφηγήσεις του χρονικού, εμπλουτισμένες με θεατρικά, ποιήματα και τραγούδια, τονίζοντας την ανάγκη και τα οφέλη της ειρήνης και της συνεργασίας των λαών. Την προσπάθεια αυτή πλαισίωσαν όλα τα τμήματα του σχολείου μας,συμμετέχοντας με σχετικά τραγούδια.

Οι μικροί μας μαθητές,βασιζόμενοι στις μνήμες του παρελθόντος, πέρασαν τα δικά τους μηνύματα για διαρκή αγώνα υπέρ της ελευθερίας και της συναδέλφωσης των λαών, διεκδικώντας ένα ευμαρές μέλλον, όπου η προσωπική και κοινωνική εξέλιξη θα βρει πρόσφορο έδαφος.

Στο τέλος της γιορτής, οι παραστάτες του ΣΤ2' τμήματος με τη σημαία μας, υπό το πρόσταγμα της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Αγγελή Ιωάννας και συνοδεία της εκπαιδευτικού Αντωνακούδη Αγγέλικας, κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο του Κωνσταντίνου Κανάρη.

Συγχαρητήρια σε παιδιά και εκπαιδευτικούς!

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Την 28η Οκτώβρη, ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες και η παραστάτρια, με τη συνοδεία και το πρόσταγμα της κυρίας Ιωάννας Α. Αγγελή, εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στη μαθητική παρέλαση στο Σύνταγμα. Με βήμα σταθερό και περήφανο, με τη συνοδεία της μπάντας του Δήμου Αθηναίων, η οποία προπορευόταν της Σημαίας του Σχολείου μας και κάτω από τα θερμά χειροκροτήματα του κόσμου που παραβρέθηκε στην παρέλαση, προσέφεραν συγκίνηση στα μάτια των γονέων τους.

Στην παρέλαση παραβρέθηκε η διευθύντρια του σχολείου, η υπεύθυνη εκπαιδευτικός του Στ2΄ τμήματος κυρία Αντωνακούδη Αγγέλικα και ο εκπαιδευτικός του Στ1΄ τμήματος κύριος Τσούνης Βασίλειος.