Τη Δευτέρα 13 Ιουνίου η Αθηναϊκή Συ?φωνική Ορχήστρα Νέων ? ΑΣΟΝ επισκέφτηκε  το σχολείο μας μετά από πρόταση της διευθύντριάς μας για να συστήσει στα παιδιά μερικά από τα όργανα που αποτελούν μια συμφωνική ορχήστρα αλλά και να μυήσει τα παιδιά  στην ορχηστρική εμπειρία και το συμφωνικό ρεπερτόριο.

Οι πέντε μουσικοί που ήρθαν αποτέλεσαν ένα κουιντέτο πνευστών οργάνων (τούμπα, τρομπόνι, κόρνο, τρομπέτα) που έπαιξε γνωστά μουσικά κομμάτια στους μαθητές, ενθουσιάζοντας ιδιαιτέρως όσους έχουν μουσική αντίληψη, μουσική παιδεία ή φυσική κλίση προς τη μουσική.

Η ΑΣΟΝ έχει παίξει στα Μέγαρα Μουσικής Αθηνών και Θεσσαλονίκης, στην ΕΛΣ, στα Παν/?ια Αθηνών, Πατρών και Αριστοτέλειο, σε πολλά σχολεία και σε δη?οτικούς χώρους σε όλη την Ελλάδα και τα μέλη της είναι ?αθητές και ?αθήτριες από σχεδόν όλα τα ?δεία του λεκανοπεδίου Αττικής και από άλλα μέρη της Ελλάδας.

Το κόστος αυτής της εκδήλωσης καλύφθηκε από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων.

Το άρθρο αυτό αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.