ΓΙΟΡΤΗ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ 2018

Παρασκευή, 16 Νοεμβρίου 2018

Την Παρασκευή 16 Νοεμβρίου πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας εορταστική εκδήλωση για την επέτειο του Πολυτεχνείου. Μετά την καθιερωμένη προσευχή η διευθύντρια της σχολικής μονάδας μετέφερε το μήνυμα του Υπουργού Παιδείας. Έπειτα οι μαθητές και  οι μαθήτριες των Ε1, Ε2 και Στ2 τάξεων παρουσίασανμε καθηλωτικό τρόπο το χρονικό των ημερών του Πολυτεχνείου, ποιήματα, δρώμενα και τραγούδιαπρος τιμή των εξεγερμένων του Πολυτεχνείου που ετοίμασαν μαζί με τις εκπαιδευτικούς των τμημάτων τους, της Φυσικής Αγωγής και της Μουσικής αναδεικνύοντας τη σπουδαιότητα του αντιδικτατορικού αγώνα των φοιτητώνκαι τονίζοντας την ανεκτίμητη αξία  της δημοκρατίας και της ελευθερίας, καθώςκαι την καθοριστική συμβολή  της παιδείας για την εξασφάλιση αυτών. Αποτέλεσαν ταυτόχρονα τροφή για σκέψη πάνω στη σημερινή δημοκρατία και την ελευθερία απόψεων και λόγου στη χώρα μας και στην ευρύτερη περιοχή. Τομουσικοκινητικό δρώμενο με τη συμβολική πάλη του άσπρου με το μαύρο που συνοδεύτηκε με κατάθεση γαρυφάλλων προς τιμή των νεκρών του Πολυτεχνείου συνεπήρε και συγκίνησε τις καρδιές  όλων των θεατών.