«ΑΠΟΚΡΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΙ 2019»

Παρασκευή 8 Μαρτίου 2019

Η «γκαμήλα», που από τον 19ο αιώνα τριγυρνάει στους δρόμους πολλών περιοχών της Ελλάδας τις Κυριακές της κρεατινής και της τυροφάγου ή την Καθαρά Δευτέρα, πέρασε την Παρασκευή 8 Μαρτίου και τις πύλες του 45ου Δημοτικού Σχολείου και χτύπησε την πόρτα όλων των τάξεων, για να πειράξει τα παιδιά, να αναβιώσει το καρναβαλικό έθιμο και να σημάνει την έναρξη της αποκριάτικης γιορτής του σχολείου.

Τη σκυτάλη από την τσαχπίνα «γκαμήλα» πήραν οι αξιαγάπητες, γεμάτες ζωντάνια «γιαγιάδες» της ομάδας «Η Κυψέλη μας», οι οποίες ξετρέλαναν τα παιδιά με τα συναρπαστικά παιχνίδια τους. Τις ευχαριστούμε θερμά για την εγκάρδια προσφορά τους, το κέφι και την αγάπη τους. Η αποκριάτικη γιορτή συνεχίστηκε με εδέσματα και χυμούς που πρόσφερε και μοίρασε για ακόμα μια φορά ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων στα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς. Το κέφι έφτασε στο απόγειο όταν από τα μεγάφωνα ακούστηκε μουσική και τα παιδιά χόρεψαν μοντέρνους αλλά και παραδοσιακούς χορούς, ακολουθώντας την παράδοση των ημερών.

Από τη γιορτή δεν έλειψε το «παραδοσιακό γαϊτανάκι», ένα ακόμα αποκριάτικο έθιμο, που έπλεξαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου κρατώντας πολύχρωμες κορδέλες κα χορεύοντας γύρω από έναν ιστό. Το αποκριάτικο πάρτι έληξε με το μοίρασμα των δώρων της λαχειοφόρου αγοράς. Ευχαριστούμε πολύ τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την πολύτιμη, όπως πάντα, συμβολή του!

ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ!!