ΓΙΟΡΤΗ 25ΗΣ ΜΑΡΤΙΟΥ 2019-ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΕΠΕΤΕΙΟ ΤΟΥ «1821»

Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019

Την αξία του αγώνα για μια  ελεύθερη ζωή ανέδειξαν τα γενναία και ανδρεία «Ελληνάκια» της Α΄ και Β΄ τάξης του σχολείου μας, που κουρασμένα να σκύβουν το κεφάλι τους αρνήθηκαν, με πρώτη τη Μαρία, να συνεχίσουν να υπακούν τον σκληρό και βάρβαρο Αφέντη Αγά και βγήκαν στο βουνό να πολεμήσουν για την ελευθεριά τους. Ο λόγος για το υπέροχο δρώμενο που ετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί των Α και Β τάξεων κα Χειμώνα Αικατερίνη και Μαούνη Βαβάρα με τους μαθητές και τις μαθήτριές τους, βασισμένο στο βιβλίο «Τα Ελληνάκια» της Ευγενίας Φακίνου, πλεγμένο περίτεχνα, όπως τα υφαντά της ελληνικής λαϊκής τέχνης, με παραδοσιακούς χορούς, στολές και τραγούδια. Σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κα Ιωάννα Α. Αγγελή, τον εκπαιδευτικό Θεατρικής Αγωγής κ. Παγκαλιά Χρήστο και την εκπαιδευτικό Μουσικής κα Μίχου Αντωνία μετέτρεψαν την αυλή του σχολείου σε ένα πολύχρωμο παραδοσιακό κέντημα ελευθερίας με ήλιους, παγόνια, αγάδες, γοργόνες και χαρταετούς. Ένα κέντημα προς τιμή των Αγωνιστών του 1821. Ένα κέντημα ευχαριστίας προς τη Θεοτόκο, Υπέρμαχο Στρατηγό στον αγώνα για την ελευθερία.

Δυνατή υπήρξε και η παρουσία των παιδιών όλου του Σχολείου, τα οποία συμμετείχαν στη χορωδία και τραγούδησαν επίκαιρα τραγούδια υπό την καθοδήγηση και διδασκαλία των εκπαιδευτικών τους.

Στο τέλος της γιορτής, ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες/τριες του ΣΤ1' τμήματος με τη σημαία μας, τη συνοδεία της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Αγγελή Ιωάννας και του εκπαιδευτικού Τσούνη Βασιλείου, κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο του Κωνσταντίνου Κανάρη.

Συγχαρητήρια σε παιδιά και εκπαιδευτικούς!

ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ

Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Την 24η του Μάρτη, ο σημαιοφόρος, οι παραστάτες/παραστάτριες του ΣΤ1΄ τμήματος με τη συνοδεία της κυρίας Ιωάννας Α. Αγγελή, εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στη μαθητική παρέλαση στο Σύνταγμα. Με βήμα σταθερό και περήφανο και κάτω από τα θερμά χειροκροτήματα του κόσμου, που παραβρέθηκε στην παρέλαση, προσέφεραν συγκίνηση σε γονείς και εκπαιδευτικούς.

Στην παρέλαση παραβρέθηκε η διευθύντρια του σχολείου και ο εκπαιδευτικός του τμήματος κύριος Τσούνης Βασίλειος.