Η αποκριάτικη γιορτή στο σχολείο μας, φέτος, τα είχε ΟΛΑ! Αναβίωση παραδοσιακών εθίμων, μουσική και χορό, παιχνίδι και διασκέδαση, φαγητό και δώρα! Χάρη σε ένα καλοσχεδιασμένο πρόγραμμα που είχαμε προετοιμάσει καιρό πριν, μέσα στις 2,5 - 3 ώρες που είχαμε στη διάθεσή μας, τα προλάβαμε όλα!

Η γιορτή ξεκίνησε με το έθιμο της "γκαμήλας" ή "τζαμάλας" που πέρασε απ' όλες τις τάξεις και έδωσε το έναυσμα για το ξεκίνημα της γιορτής στο σχολείο μας. Η "γκαμήλα" που τα ίχνη της χάνονται στην Ελλάδα του 19ου αι. ήταν η "βασίλισσα" του λαϊκού καρναβαλιού, φτιαχνόταν με απλά υλικά (λινάτσα, ξύλα και κρανίο αλόγου) και "ζωντάνευε" συνήθως από ζωηρά παιδιά που χώνονταν από κάτω της και την περιέφεραν στη γειτονιά βάζοντας την να κάνει διάφορα καμώματα, διασκεδάζοντας, περιπαίζοντας και αντιδρώντας στα πειράγματα ή στα παινέματα του κόσμου.

Το έθιμο μάλλον έφτασε στην Ελλάδα από την Αίγυπτο, αφού στην Ελλάδα γκαμήλες δεν υπήρχαν και μάλλον η περιφορά αυτού του παράξενου ζώου και τα "καλά" ή τα "κακά" που συναντάει συμβολίζει και υπαινίσσεται και το ταξίδι των συμπατριωτών της στην αναζήτηση νέας εστίας.

Όταν τα παιδιά βγήκαν απ' τις τάξεις τους, οι βαθμοφόροι του 9ου συστήματος ναυτοπροσκόπων ανέλαβαν δράση παίζοντας και χορεύοντας μαζί τους για μία ώρα περίπου. Έτσι τα παιδιά χόρεψαν "limbo" και κινητικά τραγούδια, πήδαγαν πάνω από "την ουρά του Κα" (μπάλα δεμένη σε σκοινί που γυρίζει γύρω-γύρω) και προσπάθησαν όταν άκουγαν το σφύριγμα να μην έχουν στα χέρια τους "το καυτό μπαλόνι".

Μετά από όλα αυτά είχε έρθει η ώρα για ένα διάλειμμα για φαγητό! Όλα τα παιδιά σερβιρίστηκαν με εδέσματα από τον φούρνο Καρύστου και φρούτο από τον αγαπητό παραγωγό εσπεριδοειδών Τάκη Δωρή που για ακόμα μια Παρασκευή μας προσέφερε δωρεάν μανταρίνια από τα δέντρα του για τα παιδιά του σχολείου μας.

Η συνέχεια ήρθε με ξεφάντωμα, χορό και μουσική από τον απίθανο DJ Giannis (και τον βοηθό του τον Spiderman) που και φέτος ξεσήκωσε μικρούς και μεγάλους με ελληνικό και ξένο ρεπερτόριο. Παραδοσιακοί χοροί, ζεϊμπεκιές, τσιφτετέλια, χασαποσέρβικα και ελαφρολαϊκά, έμπλεξαν αρμονικά σαν το γαϊτανάκι που χόρεψαν τα παιδιά στην αυλή μας με τη "makarena", τη "samba", τη "labanda", το "asi voce me mata" το "gangnam style" και άλλα σύγχρονα ξένα τραγούδια που ξεσήκωναν τα παιδιά, ενώ την παρουσία της έκανε και η "Γιάνκα" που κατάφερε και "έβαλε σε ράγες" ολόκληρο το σχολείο!

Το άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.