Με εθνική υπερηφάνεια και στιγμές συγκίνησης γιορτάστηκε και φέτος η 25η Μαρτίου στο σχολείο μας!

Η φετινή γιορτή όπως κάθε χρόνο ξεκίνησε με την έπαρση της σημαίας και στη συνέχεια με μια δραματοποίηση για τον Οδυσσέα Ανδρούτσο που είναι ένας από τους "αδικημένους" & "παρεξηγημένους" ήρωες της ελληνικής επανάστασης, αφού παρά την τεράστια συμβολή του στον αγώνα, γνώρισε την συκοφάντηση και την καταφρόνια των πολιτικών και των προκρίτων και στη συνέχεια, αφού αγανακτισμένος μαζί τους συνθηκολόγησε με τον Ομέρ Πασά της Εύβοιας, κατηγορήθηκε από τους κυβερνήτες για προδοσία. Δέχτηκε να παραδοθεί και να δικαστεί, γιατί δεν ήθελε να χυθεί αδελφικό αίμα, τον φυλάκισαν και τελικά τον δολοφόνησαν στη φυλακή πριν τη δίκη του κάνοντάς το να φανεί σαν ατύχημα.

Σε επιστολή του που διασώθηκε παραπονιέται πως «οι κυβερνήτες μας από τότε που πήραν το δάνειο, δεν σκέπτονται άλλο τίποτα, απ? το να δολοφονούν εκείνους που υπερασπίζονται τα δίκαια του λαού... χρησιμοποιούν τα χρήματα του δανείου όχι για τις ανάγκες του πολέμου... είκοσι ως τριάντα άνθρωποι έχουν πληρωθεί από τους ελεεινούς κυβερνήτες και τριγυρίζουν γιο να βρουν ευκαιρία να με δολοφονήσουν...».

Στη συνέχεια, μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ' τάξης με παραδοσιακές φορεσιές, που αγοράστηκαν από τον Σύλλογο Γονέων & Κηδεμόνων, προκειμένου να μην μπαίνει το σχολείο στο ετήσιο έξοδο της ενοικίασής τους, χόρεψαν παραδοσιακούς χορούς και ο μικρότερος σε ηλικία "τσολιάς" (που δυστυχώς δε φαίνεται σε φωτογραφία) ξεσήκωσε το κοινό με τις φιγούρες του!

Κατόπιν, σειρά πήραν τα τραγούδια, τα ποιήματα και οι δραματοποιήσεις από μαθητές όλων των τάξεων που μας καθήλωσαν με τα "μαλαματένια λόγια", μας ξεσήκωσαν με τον "Θούριο του Ρήγα", μας συγκίνησαν με "τα κλεφτόπουλα", μεθύσαμε με "τ' αθάνατο κρασί του '?21", χορέψαμε με "δέκα παλληκάρια" στου Καραϊσκάκη το κονάκι, θαυμάσαμε την ένταση, το πάθος και το κέφι των μαθητών, χαιρετήσαμε τη σημαία μας και τους μαθητές που τη συνόδευαν όταν αποχώρησε από το χώρο του σχολείου για να λάβει μέρος, υπό το πρόσταγμα της γυμνάστριάς μας κ. Ιωάννας Αγγελή, στη μαθητική παρέλαση, "περήφανοι όλοι" τραγουδήσαμε για τις αλησμόνητες πατρίδες και τον "μαρμαρωμένο βασιλιά" και η γιορτή μας έκλεισε με την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου και τα παιδιά όλων των τάξεων να τραγουδάνε με ένταση και πάθος "Χαίρε ω χαίρε λευτεριά"!

Το άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.