Το σχολείο μας είναι ένα σχολείο που δεν προσφέρει μόνο "στεγνές" γνώσεις αλλά προσπαθεί να αφουγκράζεται τις ανάγκες των παιδιών, να τους μαθαίνει  μέσα από παιχνίδι και διασκέδαση και να βρίσκει τρόπους να εμπλουτίζει το σχολικό πρόγραμμα προσφέροντας στους μαθητές και τις μαθήτριές του κάτι περισσότερο από το τυπικό και το καθιερωμένο. Στο πλαίσιο αυτό κινείται και ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων, ενισχύοντας το έργο των εκπαιδευτικών και συμβάλλοντας με όλους τους δυνατούς τρόπους στην βελτίωση των συνθηκών και την κάλυψη των αναγκών στο σχολείο μας.

Έτσι, το τσίκνισμα με σουβλάκια την Τσικνοπέμπτη ήταν μία από τις μεγάλες προσδοκίες των παιδιών που ρώταγαν και ξαναρώταγαν αν θα "τσικνίσουμε" και φέτος, όπως και πέρυσι στο χώρο του σχολείου μας. Και φυσικά, βλέποντας τη λαχτάρα τους και την επιμονή τους, δεν έκανε καρδιά στους γονείς να τους χαλάσουν το χατήρι! Έτσι λοιπόν, σε συνεννόηση με το σύλλογο διδασκόντων ανασκουμπωθήκαν και ξεκίνησαν να ψάχνουν χορηγούς σε κρέατα, σε ψησταριές, σε ψωμί, αλλά και πρόθυμους μπαμπάδες και μαμάδες που θα έφερναν σε πέρας την αποστολή προσφέροντας εργασία και εξοπλισμό ψησίματος!

Σύμφωνα με το blog του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας: «Αν δεν βρίσκαμε πρόθυμους συμπαραστάτες αρκετούς γονείς, κάποιους ευαισθητοποιημένους επαγγελματίες, αλλά και ένα "ανοιχτό" μεταφορικά και κυριολεκτικά σχολείο, να μας στηρίξει σε όλα αυτά, δε θα είχαμε καταφέρει να δούμε τόσα χαμογελαστά προσωπάκια να ζητάνε με σκέρτσο και επιμονή εν είδει διαδήλωσης "ΔΕΥ-ΤΕ-ΡΟΟΟΟ ΣΟΥ-ΒΛΑΑΑΑ-ΚΙ" (και κάποια ακόμα και τρίτο) και να μπορούμε να ικανοποιήσουμε το αίτημά τους!»

Ευχαριστούμε θερμά ΟΛΟΥΣ όσοι προσεφέρθησαν να βοηθήσουν, αλλά δε χρειάστηκε και όσους βοήθησαν με κάποιον τρόπο να ζήσουν τα παιδιά μας μερικές ώρες ξεγνοιασιάς, χορού, παιχνιδιού σε αποκριάτικο κλίμα χαράς και διασκέδασης! Το χάρηκαν πολύ οι μικροί, αλλά και οι μεγάλοι, γιατί στην εποχή μας μερικές τέτοιες ώρες με πολλά χαρούμενα προσωπάκια γύρω σου, που μεταδίδουν το κέφι και την αισιοδοξία τους, είναι πολύτιμο φυλαχτό και "καύσιμο" για ό,τι άλλο περιμένει τον καθένα μας στην καθημερινότητά του.

Το άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.