ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΚΟΥΔΟΥΝΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Το πρώτο κουδούνι για τη νέα διδακτική χρονιά 2019 ? 2020 χτύπησε και πραγματοποιήθηκε ο αγιασμός στο σχολείο μας. Μαθητές και μαθήτριες, συνοδευόμενοι/νες από τους γονείς τους, πέρασαν το κατώφλι του Σχολείου και γέμισαν με την παρουσία τους τον αύλειο χώρο.

Τον καθιερωμένο αγιασμό τέλεσαν οι ιερείς κ.κ. Κωνσταντίνος και Συμεών, οι οποίοι απευθυνόμενοι στους μαθητές, εκπαιδευτικούς και γονείς έδωσαν τις ευχές τους για καλή σχολική χρονιά αφού ανέγνωσαν το μήνυμα του ΜακαριωτάτουΑρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερωνύμου Β΄.

Τίμησαν με την παρουσία τους το Σχολείο μας ο κ. Αποστολόπουλος Γεώργιος, Αντιδήμαρχος για θέματα δόμησης και κτηριακών υποδομώντου Δήμου Αθηναίων και η Αντιπρόεδρος της Σχολικής Επιτροπής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Δ. Αθηναίων κ. Ελένη Μεγαλοοικονόμου-Νάκου. Οι εκπρόσωποι του Δήμου απηύθυναν χαιρετισμούς, εκφράζοντας ευχές προς τους εκπαιδευτικούς, τους μαθητές/τις μαθήτριες, καθώς και τους γονείς και κηδεμόνες, με την ευκαιρία της έναρξης της νέας διδακτικής χρονιάς και διαβεβαιώνοντας για τη μέριμνα του Δήμου.

Η τελετή του αγιασμού έληξε με την ανάγνωση του μηνύματος της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων από τη Διευθύντρια του Σχολείου κα Σκόμπα Μαρία, το καλωσόρισμα των νεοεισερχόμενων μελών της σχολικής κοινότητας, που είναι οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ τάξης και τις πρώτες ανακοινώσεις σχετικά με τη λειτουργία του Σχολείου.

ΚΑΛΗ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ