Ο Άι Βασίλης στις 23 Δεκεμβρίου, που είναι και η τελευταία μέρα λειτουργίας του σχολείου πριν τις διακοπές των Χριστουγέννων, επισκέφθηκε το σχολείο μας τάξη-τάξη και μοίρασε ευχές και δώρα σε όλα τα παιδιά!

Χάρηκε πολύ που είδε πως τα παιδιά ήταν χαρούμενα και με κέφι του τραγούδησαν κάλαντα και άλλα χριστουγεννιάτικα τραγούδια! Τον εντυπωσίασε επίσης που είδε παιδιά με κιθάρες στο σχολείο και τα καμάρωσε όσο του έπαιζαν χριστουγεννιάτικα τραγούδια! Σε μερικές τάξεις βρήκε εξαιρετικές χριστουγεννιάτικες κατασκευές που είχαν φτιάξει ή έφτιαχναν εκείνη την ώρα τα παιδιά και το σπουδαιότερο απ' όλα χάρηκε που παρά τις δυσκολίες της εποχής, αρκετά παιδιά είχαν φέρει έστω ένα κέρμα για να δοθεί στον οργανισμό "Το χαμόγελο του παιδιού" ώστε κάποια λιγότερο ευνοημένα παιδιά να μπορέσουν να βρουν στοργή και φροντίδα.

Τέλος, ο Άγιος Βασίλης ζήτησε από όλα τα παιδιά να του φωνάξουν δυνατά μια λέξη που ταυτόχρονα να είναι η ευχή τους για το 2016! Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν και έτσι ακούστηκαν ταυτόχρονα στο σχολείο μας οι εξής λέξεις από τα στόματα των παιδιών:

ΥΓΕΙΑ , ΑΓΑΠΗ, ΧΑΡΑ, ΕΥΤΥΧΙΑ, ΕΙΡΗΝΗ, ΙΣΟΤΗΤΑ, ΦΙΛΙΑ, ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ, ΛΕΦΤΑ, ΠΡΟΟΔΟΣ, ΟΜΟΡΦΙΑ, ΕΛΠΙΔΑ, ΤΥΧΗ

& (ίσως και μερικές ακόμα που διέφυγαν του Άι Βασίλη λόγω ηλικίας).

Ευχόμαστε να γίνουν όλες οι ευχές πραγματικότητα

και το 2016 να είναι ένα έτος δημιουργικό και χαρούμενο

για το σχολείο μας, τους μαθητές, τους γονείς τους,

τους εκπαιδευτικούς, το βοηθητικό προσωπικό