ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ 2017

Τετάρτη 14 Ιουνίου 2017

Μ'αυτά και μ’εκείνα φτάσαμε στην καλοκαιρινή γιορτή λήξης που πραγματοποιήθηκε το απόγευμα της Τετάρτης στις 14 Ιουνίου 2017.

Μια γιορτή που δημιουργήθηκε με κέφι, αγάπη για τα παιδιά και πολύ όμορφες αναμνήσεις από όλη τη χρονιά που πέρασε. Η γιορτή ήταν χωρισμένη σε τρία μέρη.

Α΄ ΜΕΡΟΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

Στο πρώτο μέρος οι Α, Β' τάξεις και τα δύο τμήματα της Δ' τάξης παρουσίασαν ηχοχρώματα από ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου ταξιδεύοντάς μας σε άλλες εποχές!

"Τράβα μπρος" χόρεψαν τα πρωτάκια ναυτάκια μας γεμίζοντάς μας αισιοδοξία και σκηνή του τραγουδιού "Ο Γλάρος" ζωντάνεψε μοναδικά η Β' τάξη από την ταινία "Η Αλίκη στο ναυτικό".

"Οι θαλασσιές οι χάντρες" είχαν την τιμητική τους στο Δ1΄ τμήμα με τα αγόρια "μάγκες" να αυτοσχεδιάζουν στο "Απόψε κάποιος θα χαθεί" και τα κορίτσια να "σολάρουν" στο "Crazy girl" κερδίζοντας με τις ατάκες τους και ειδικά με την τελευταία περί μύστακος το "κλάπα κλάπα" μας!

Τέλος, το φινάλε έγραψε το Δ2΄ με σολάρισμα των αγοριών στο "Φσστ μπόινγκ" από την ταινία "Κάτι να καίει" και με τρελό χορό των κοριτσιών που μας ξεσήκωσαν με το "Χόρευε τουίστ" από την ταινία "Χτυποκάρδια στα θρανία"!

Σε όλο αυτό δεν πρέπει να ξεχάσουμε να κάνουμε ειδική μνεία στον αφηγητή, σκηνοθέτη, floor manager, παρουσιαστή, ανιματέρ και το βοηθό του, καθώς και στον πωλητή "ποπ κορν σάμαλι πασατέμπο!!... ημέρες κρίσης περνάμε, βοηθήστε με λίγο" που έκλεψαν την παράσταση με το μπρίο τους!

Την επιμέλεια και το συντονισμό του πρώτου μέρους είχε η εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής κα Ιωάννα Αγγελή, η οποία εδίδαξε και καθοδήγησε με ευστοχία και έμπνευση τις κινήσεις των μαθητών/τριών αλλά επίσης, επέλεξε με χιούμορ και ευρηματικότητα κλασικές «ατάκες» από τον ελληνικό κινηματογράφο.

Β΄ ΜΕΡΟΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

Το δεύτερο μέρος της γιορτής ήταν το θεατρικό έργο περιβαλλοντικού περιεχομένου "Το τραγούδι της Γης" που παρουσίασαν οι μαθητές των Γ1΄ και Γ2΄ τάξεων σε σκηνοθεσία της εκπαιδευτικού Θεατρικής Αγωγής του σχολείου μας κας Λάουρας Ασημακοπούλου.

Τα δύο τμήματα της Γ' τάξης, παρά το πολύ νεαρόν της ηλικίας τους, ερμήνευσαν ΑΨΟΓΑ τους ρόλους τους σε απόλυτο συντονισμό, ενώ εντύπωση έκαναν τα υπέροχα αυτοσχέδια κοστούμια και η τρισυπόστατη ερμηνεία των κεντρικών ρόλων (της μάνας γης, της Μυρτούς και του δράκου της αδιαφορίας από τρία παιδιά στον κάθε ρόλο ταυτοχρόνως).

Μια καλοδουλεμένη υπέροχη παράσταση που αν είχε παρουσιαστεί αυτόνομα θα είχε εκτιμηθεί ακόμα περισσότερο.

Γ΄ ΜΕΡΟΣ ΓΙΟΡΤΗΣ

Στο τρίτο μέρος της γιορτής κυριάρχησε ο αποχαιρετισμός της ΣΤ' τάξης που πλαισιώθηκε από τραγούδια στα γερμανικά από τους μαθητές των Ε' και ΣΤ' τάξεων, την απονομή διπλωμάτων και κυπέλλων των αθλητικών αγώνων που πραγματοποιήθηκαν κατά το ενδοσχολικό πρωτάθλημα (χειροσφαίριση, ποδόσφαιρο, αγώνες ταχύτητας) και την απονομή αναμνηστικών δώρων από το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων που δόθηκαν στα παιδιά της ΣΤ' τάξης από τον  παλιό τους δάσκαλο κ. Θεόδωρο Γεμενή που αν και συνταξιούχος πια, παρέστη στη γιορτή, προκειμένου να αποχαιρετήσει κι αυτός τα παιδιά της τελευταίας τάξης που είχε μαθητές/τριες ως εν ενεργεία δάσκαλος.

Τη διδασκαλία των γερμανικών τραγουδιών ανέλαβε η κα Δανάη Τσάντου, εκπαιδευτικός της Γερμανικής γλώσσας στο Σχολείο μας.

Τη διδασκαλία του δρώμενου, το οποίο παρουσιάστηκε από την ΣΤ΄ τάξη, ανέλαβε η κα Χριστίνα Ζαβρίδου, υπεύθυνη εκπαιδευτικός της τάξης. Η επιλογή της μουσικής, το απλό σκηνικό και οι λιτές κινήσεις έδωσαν το στίγμα στην ποιότητα και ευαισθησία του αποχαιρετιστήριου δρώμενου της έκτης.

Τα εκτάκια μας προτού ανοίξουν τα φτερά τους και πετάξουν για νέα μέρη, μοιράστηκαν μαζί μας όνειρα και ευχές για έναν καλύτερο κόσμο και μας θύμισαν αξίες που δεν είναι καθόλου δεδομένες. Πιστεύουμε και ευχόμαστε τα παιδιά να διατηρήσουν τα υψηλά ιδανικά, τις αξίες και τις αρχές που μας μετέφεραν, να μην ξεχάσουν και να πραγματοποιήσουν στο μέγιστο βαθμό τα όνειρά τους, κάνοντας τον κόσμο μας ένα καλύτερο μέρος για όλους.

Η γιορτή τελείωσε με τα εκτάκια μας να "μηδενίζουν το κοντέρ και να ξαναρχίζουν από την αρχή" με εντυπωσιακά χορευτικά. Στο τέλος, όλες οι τάξεις μας αποχαιρέτησαν με την ευχή ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ!

Πηγή: Τα κείμενα και οι φωτογραφίες ανήκουν και έχουν αναρτηθεί στη σελίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του 45ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών που βρίσκεται στην ηλεκτρονική διεύθυνση: http://sgk45dsa.blogspot.com/2017/06/