Article Index

Στο πλαίσιο του εορτασμού της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού καθώς και της 8ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού, στις 24 Σεπτεμβρίου 2021, το 45ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών υλοποίησε αθλητικές δραστηριότητες και εκδηλώσεις με κοινό σύνθημα: «Το Σχολείο σε Κίνηση: Αθλούμαστε δημιουργικά».
Οι ανωτέρω δράσεις/δραστηριότητες και εκδηλώσεις υλοποιήθηκαν αποκλειστικά
εντός του σχολικού ωραρίου και στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής, με τη συμμετοχή όλων ανεξαιρέτως των μαθητών και μαθητριών του σχολείου μας και με την τήρηση των οριζόμενων από σχετικές Κοινές Υπουργικές Αποφάσεις ή/και εγκυκλίους του Υ.ΠΑΙ.Θ. μέτρων ασφαλούς λειτουργίας των εκπαιδευτικών μονάδων για την πρόληψη και αποφυγή διασποράς του κορωνοϊού καθώς και των μέτρων που λαμβάνονται από την πολιτεία στον τομέα της υγείας για την αντιμετώπιση της επιδημίας του COVID-19.

Συγκεκριμένα, οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄ και Β΄ τάξεων ασχολήθηκαν με δρομικές ασκήσεις και παιχνίδια, τα δύο τμήματα της Γ΄ τάξης με δεξιότητες με το σχοινάκι, η Δ΄ τάξη με παιδαγωγικά παιχνίδια και χορούς, ενώ οι Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις με διαγωνισμό σουτ στην καλαθοσφαίριση.

Οι παρακάτω φωτογραφίες φανερώνουν το κλίμα της ημέρας…