Article Index

Τετάρτη 27η Οκτωβρίου 2021

Σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 55254/10-9-21 Κ.Υ.Α (Β’ 4187), την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου 2021, στο 45ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου.

Αρχικά, έγινε ο ορισμός των σημαιοφόρων και των παραστατών/τριών (28ης Οκτωβρίου και 25ης Μαρτίου). Συγκεκριμένα, για την 28η Οκτωβρίου ορίστηκαν Σημαιοφόρος: Ίριδα Δολόπικου, Παραστάτες/τριες: Άγγελος Δημητρόπουλος, Κωνσταντίνος Μιχαήλ, Ευάγγελος Καμενόπουλος, Μαρία Αβραμοπούλου, Γεωργία Τζαγκαράκη, Στεφάνι: Κατερίνα Κυριαζή. Για την 25η Μαρτίου, Σημαιοφόρος: Μαργαρίτης-Μιχαήλ Μπαρμπαρόσος, Παραστάτες/τριες: Δολόπικου Λυδία, Καράτσαλου Λυδία, Κουνάδης Μιχαήλ, Ντόι Μελίνα, Τσεκούρα Αλεξάνδρα,

Στεφάνι: Κώνστα Μαρία. Ακολούθησε η παράδοση της σημαίας στη σημαιοφόρο του σχολείου Ίριδας Δολόπικου από τη διευθύντρια του σχολείου κας Εύας Παπαγεωργίου, καθώς και η παράδοση του στεφάνου στη μαθήτρια Κατερίνα Κυριαζή από την υποδιευθύντρια κα Χριστίνα Ζαβρίδου. Το τελετουργικό συνεχίστηκε με την έπαρση της σημαίας από τους μαθητές Αλέξανδρο Μαρτίνη και Άνγκελο Τζαφεράι. Εν συνεχεία, οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ παρατάχθηκαν για την κατάθεση στεφάνου στην πλατεία Κανάρη υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κας Ιωάννας Α. Αγγελή και τη συνοδεία του υπεύθυνου εκπαιδευτικού της τάξης κου Αλέξανδρου Μητρόπουλου. Στην κατάθεση στεφάνου με την παρουσία γονέων και συγγενών πραγματοποιήθηκε ενός λεπτού σιγή ως φόρος τιμής και ακούστηκε ο Εθνικός μας Ύμνος από τους μαθητές/τριες. Με το πέρας της κατάθεσης στεφάνου, το τμήμα της παρέλασης υποδέχτηκαν με χειροκροτήματα οι εκπαιδευτικοί και τα παιδιά των υπολοίπων τάξεων-τμημάτων, ενώ ακούστηκε ενώπιον όλων για άλλη μια φορά ο Εθνικός Ύμνος. Οι εκδηλώσεις συνεχίστηκαν εντός των αιθουσών με αφιερώματα, τραγούδια, βιντεοπροβολές, εικαστικές δημιουργίες και ολιγόλεπτα θεατρικά.

Να σημειωθεί ότι τις εκδηλώσεις απαθανάτισε φωτογραφικά η κα Αθανασία Τετράδη. Επιπρόσθετα, αμέριστες ευχαριστίες αξίζουν στους γονείς των παιδιών της ΣΤ΄ τάξης, οι οποίοι μας έστειλαν τις δικές τους φωτογραφίες και βοήθησαν ώστε η πρόσβαση στην πλατεία Κανάρη να γίνει απρόσκοπτα.