Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, στο 45ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών, πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 28ης Οκτωβρίου, παρουσία των γονέων και συγγενών των μαθητών-τριών της ΣΤ’ τάξης. Αρχικά, έγινε η έπαρση της σημαίας και ακολούθησε ο ορισμός των σημαιοφόρων και των παραστατών/τριών (28ης Οκτωβρίου και 25ης Μαρτίου).

Ακολούθησε η παράδοση της σημαίας στον σημαιοφόρο του Σχολείου από τον διευθυντή του Σχολείου κο Σπυρίδωνα Σαγιάννη, καθώς και η παράδοση της διακριτικής ταμπέλας με τον αριθμό του Σχολείου στον υπεύθυνο μαθητή από την υποδιευθύντρια κα Χριστίνα Ζαβρίδου. Το τελετουργικό συνεχίστηκε με την ανάκρουση του εθνικού μας ύμνου. Είμαστε πολύ περήφανοι για την πρόοδο και την εξέλιξη όλων των μαθητών/τριών του Σχολείου μας και τους ευχόμαστε ολόψυχα καλή συνέχεια στη μαθητική τους πορεία.

Με την αποχώρηση των γονέων, η εορτή συνεχίστηκε στις αίθουσες διδασκαλίας από τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς των τάξεων, με την προβολή βίντεο, τραγουδιών, θεατρικών δρώμενων και εικαστικών δημιουργιών.

Την επομένη της σχολικής εορτής,  ο σημαιοφόρος και οι παραστάτες, υπό το πρόσταγμα και την καθοδήγηση της υπεύθυνης εκπαιδευτικού κας Ιωάννας Α. Αγγελή, με περηφάνια εκπροσώπησαν το σχολείο μας στη μαθητική παρέλαση στο Σύνταγμα. Το ρυθμικό βήμα των παιδιών κέρδισε το δυνατό χειροκρότημα του κόσμου.