Στις 27 Οκτωβρίου έγινε ο εορτασμός της επετείου της 28ης Οκτωβρίου και η καθιερωμένη σχολική γιορτή για το έπος του '40 και το ηρωικό "ΟΧΙ"!

Επίσης έγινε η επίσημη ανακοίνωση σχετικά με τον ορισμό των σημαιοφόρων, των παραστατών και των μαθητών που θα καταθέσουν τα στεφάνια, κατά τις σχολικές εορτές του ακαδημαϊκού έτους 2016-2017 και θα εκπροσωπήσουν το σχολείο μας στις δύο μαθητικές παρελάσεις. Σύμφωνα με τις μαθητικές τους επιδόσεις οι υποψήφιοι σημαιοφόροι φέτος ήταν πέντε και έγινε κλήρωση για τη θέση του σημαιοφόρου. Κατά τη διάρκεια της γιορτής, όπως κάθε χρόνο, τα παιδιά κατάφεραν και φέτος να μας συγκινήσουν με τα τραγούδια τους, τα ποιήματά τους και τις δραματοποιήσεις τους, γεμίζοντας εθνική υπερηφάνεια τις καρδιές μας, ενώ δεν έλειψε η φαντασία και η πρωτοτυπία από μαθητές και μαθήτριες, που με ρούχα εποχής υποδύθηκαν με επιτυχία φαντάρους, άνδρες και γυναίκες σχολιάζοντας και δίνοντάς μας εικόνα από τη ζωή και το φρόνημα εκείνης της περιόδου.

Στο τέλος της γιορτής, οι μαθητές της ΣΤ' τάξης με τη σημαία μας, υπό το πρόσταγμα της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής κ. Αγγελή κατέθεσαν στεφάνι στο μνημείο του Κωνσταντίνου Κανάρη.

Συγχαρητήρια αξίζουν σε όλα τα παιδιά που έλαβαν μέρος στις εκδηλώσεις για την εξαιρετική δουλειά τους, στις δασκάλες και δασκάλους που υπό την καθοδήγησή τους πραγματοποιήθηκε η σπουδαία αυτή γιορτή, καθώς και στους μαθητές της σημαίας και του στεφάνου, για τις μαθητικές τους επιδόσεις και την άξια εκπροσώπηση του σχολείου μας στη μαθητική παρέλαση που έγινε την Παρασκευή 28 Οκτωβρίου στο Σύνταγμα ενώπιον του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων , του Δημάρχου της Αθήνας και πλήθος κόσμου.

Το κείμενο προέρχεται από τον ιστοχώρο του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας.