Την Πέμπτη 17 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε στον προαύλιο χώρο του σχολείου μας ο εορτασμός της επετείου του Πολυτεχνείου, με τη συμμετοχή όλων των μαθητών και των δασκάλων μας, σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα.

Μέσα από ποιήματα, τραγούδια, μουσικοκινητικά δρώμενα και θεατρικό, οι μικροί μαθητές αναβίωσαν μνήμες της ημέρας αυτής, υπενθυμίζοντας στους παρευρισκόμενους  τα διαχρονικά και τόσο ζωτικά ιδανικά της ελευθερίας και της δημοκρατίας. Ιδανικά τα οποία δικαιωματικά μας ανήκουν όπως απέδειξε ιστορικά εκείνος ο Νοέμβρης, με τα παιδιά όμως να μας τραγουδούν «ο αγώνας μας ξεκίνησε φοιτώντας στα θρανία, εκεί που μας μάθανε τη λέξη ελευθερία», και να μας θυμίζουν ότι οφείλουμε να επαγρυπνούμε και να συνεχίζουμε τους αγώνες μας για δικαιοσύνη, ισότητα, ανθρωπιά, εξασφαλίζοντας ένα καλύτερο αύριο!