ΚΟΠΗ ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑΣ

20 Ιανουαρίου 2017

Την Παρασκευή το πρωί, όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες συμμετείχαν στην κοπή της βασιλόπιτας. Κάθε τάξη έκοψε τη δική της βασιλόπιτα, η οποία ήταν δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων. Η αυλή του Σχολείου μας γέμισε χαμόγελα, χαρούμενες φωνές που αναζητούσαν το φλουρί στο δικό τους κομμάτι και φυσικά όλος ο αύλειος χώρος άσπρισε από τη ζάχαρη άχνη με την οποία ήταν πασπαλισμένη κάθε βασιλόπιτα.

Οι κερδισμένοι και οι κερδισμένες για το 2017 ανά τάξη ήταν:

1. Μελίνα Ντόι ? μαθήτρια της Α΄ τάξης
  2. Ειρήνη Ασημακοπούλου-μαθήτρια της Β΄ τάξης
  3. Ορέστης Εμμανουηλίδης-μαθητής της Γ1΄ τάξης
  4. Στίβεν Χασάνι-μαθητής της Γ2΄ τάξης
  5. Θοδωρής Κατεβάτης- μαθητής της Δ1΄ τάξης
  6. Εύα Κώττη-μαθήτρια της Δ2΄ τάξης
  7. Δημήτρης Μπιτχαβάς-μαθητής της Ε΄ τάξης
  8. Λέανδρος Βεϊζάι & Αγγελίνα Αναστασίου-μαθητές της ΣΤ΄ τάξης

Σε κάθε κερδισμένο και κερδισμένη αντιστοιχούσε ένα βιβλίο, το οποίο ήταν επίσης δωρεά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.

Από αυτή την ευχάριστη στιγμή δεν έλειψε και η κοπή της βασιλόπιτας των εκπαιδευτικών του σχολείου. Εκεί, έξω στην αυλή, μαζί με την κοπή της βασιλόπιτας ανά τάξεις έγινε και η κοπή της πίτας του Συλλόγου Διδασκόντων. Το φλουρί φέτος το κέρδισε η Διευθύντρια του σχολείου κα Μαρία Σκόμπα.

Φυσικά, δεν πρέπει να παραλείψουμε ότι οι βασιλόπιτες ήταν δημιουργία των αρτοποιών-γονέων μαθητριών του σχολείου μας, της Ντολόρες και Ρουντίκα Χαλίλι.

Ευχαριστούμε το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων για την προσφορά και στήριξή του.

Ευχόμαστε καλή και δημιουργική χρονιά σε όλα τα παιδιά του σχολείου και στις οικογένειές τους.