Το σχολείο, με αφορμή τη γιορτή του πολιούχου αγίου της πόλης των Αθηνών αγίου Διονυσίου του αρεοπαγίτου,  έκανε αφιέρωμα στη ζωή του μοιράζοντας σε όλα τα παιδιά τη βιογραφία του αγίου.

ΑΓΙΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΣ

Ο Άγιος Διονύσιος γεννήθηκε στην Αθήνα. Η οικογένειά του ήταν πλούσια και αρχοντική. Σπούδασε όλες τις επιστήμες της εποχής του και απέκτησε τη φήμη σοφού άνδρα μεταξύ των Αθηναίων.

Εξελέγη ένα από τα εννέα μέλη του Αρείου Πάγου όπου ο Απόστολος Παύλος, κατόπιν πρόσκλησης των Αθηναίων, δίδαξε τον «Άγνωστο Θεό».

Στις πράξεις των Αποστόλων ΙΖ?: 34 διαβάζουμε : «τινές δε άνδρες κολληθέντες αυτώ επίστευσαν, εν οις και Διονύσιος ο Αρεοπαγίτης και γυνή ονόματι Δάμαρις και έτεροι συν αυτοίς».

Μετά δηλαδή το θεόπνευστο κήρυγμα του Αποστόλου Παύλου οι πρώτοι που πίστεψαν, ήταν ο Άγιος Διονύσιος και μία γυναίκα με το όνομα Δάμαρις.

Ακούγοντας την ομιλία του Παύλου, ο Διονύσιος θυμήθηκε ένα γεγονός που είχε συμβεί στην Αίγυπτο όταν ήταν νεαρός φοιτητής.

Είχε παρακολουθήσει μία έκλειψη ηλίου που του ήταν παντελώς ανεξήγητη, εξεπλάγη και σκέφτηκε: «Κάποιος άγνωστος Θεός πάσχει, γι? αυτό σκοτείνιασε και τρέμει η γη».

Τη στιγμή εκείνη, κατάλαβε ότι ο άγνωστος Θεός, ήταν ο Ιησούς Χριστός, ο οποίος είχε σταυρωθεί στο Γολγοθά. Αυτό ακριβώς το γεγονός απετέλεσε την πηγή της βαθιάς πίστης του Διονυσίου στον Χριστό.

Βαπτίσθηκε και χειροτονήθηκε ιερέας.

Αργότερα έγινε ο δεύτερος επίσκοπος της Αθηναϊκής Εκκλησίας. Θέλοντας να γνωρίσει από κοντά τη μητέρα του Ιησού, ο Διονύσιος επισκέφτηκε τη Θεοτόκο στην Ιερουσαλήμ και παρέστη στην Κοίμησή της επάνω σε νεφέλες.

Ο Διονύσιος ήταν και χριστιανός και φιλόσοφος. Είχε δύο μαθητές, τον Ρούστικο και τον Ελευθέριο, με τους οποίους επισκέφθηκε τη Ρώμη και τη Δυτική Γαλατία (Γαλλία) για να κηρύξει την χριστιανική αλήθεια.

Όταν έφθασε στο Παρίσι έκτισε μία εκκλησία. Ο Αυτοκράτωρ Δομετιανός, ο οποίος είχε πληροφορηθεί τη δράση του και τη μεγάλη φήμη του στη Βρετανία και την Ισπανία έστειλε έναν αξιωματικό να του πει πως έπρεπε να απαρνηθεί το Χριστό ή να πεθάνει.

Ο Διονύσιος επέλεξε να πεθάνει και αποκεφαλίσθηκε το 96 μ.Χ. μαζί με τους δύο μαθητές του.

Ο Άγιος, κατά τρόπο θαυματουργό, πήρε το κεφάλι του στα χέρια του και το έδωσε σε μία γυναίκα ονόματι Κατούλα, η οποία μαζί με άλλους χριστιανούς ενταφίασε τα τρία σώματα.

Σήμερα η κάρα του φυλάσσεται στην Ιερά Μονή Δοχειαρίου στο Αγιον Ορος, στην οποία την δώρισε ο αυτοκράτωρ Αλέξιος ο Κομνηνός