ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ «PARADISE PARK»

Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2017

Στα πλαίσια εορτασμού της 4ης Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Αθλητισμού, το σχολείο μας πραγματοποίησε την Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου εκπαιδευτική εκδρομή στο βιωματικό πάρκο «Paradise Park», στη Μεταμόρφωση.

Εκεί οι μικροί μαθητές είχαν την ευκαιρία, σε ένα ασφαλές φυσικό περιβάλλον, να επιδοθούν σε διάφορες αθλητικές και ψυχαγωγικές δραστηριοτητες, υπό την επίβλεψη καθηγητών φυσικής αγωγής. Χωρισμένοι σε ομάδες ανά τάξη και φύλο, ασχολήθηκαν με ποικίλα αθλήματα, κατάλληλα για το ηλικιακό τους επίπεδο και ενδιαφέρον.

Στόχος αυτής της προσπάθειας ήταν και φέτος η ανάδειξη των ιδεωδών του αθλητισμού, όπως η άμιλλα, ο συναγωνισμός, η συνεργασία και η ομαδικότητα μέσα από το βίωμα και την επικοινωνία, και η υιοθέτηση αυτών ως στάση ζωής και πολιτισμού.

Οι μαθητές έφυγαν με πολύ καλές εντυπώσεις και την υπόσχεση για τον προγραμματισμό μιας παρόμοιας επίσκεψης!

Από το Σχολείο