ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΣΤΟ 2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΝΔΡΑΣ

Τετάρτη 28 Νοεμβρίου 2017

Το Σχολείο μας, θέλοντας να βοηθήσει τους μαθητές και τις μαθήτριες του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μάνδρας που επλήγησαν από την πλημμύρα, συγκέντρωσε ρούχα, παπούτσια και σχολικά είδη. Η ενέργεια αυτή αποτελεί κίνηση στήριξης των παιδιών του σχολείου, ώστε να μπορέσουν να ξεκινήσουν πάλι τη ζωή τους με τα ελάχιστα υλικά αγαθά που θα μπορούσαμε να συγκεντρώσουμε για τα παιδιά. Συγκεντρώθηκαν και χρήματα με τα οποία αγοράστηκε αθλητικό υλικό, για να καλύψει τις πρώτες ανάγκες του Σχολείου, μιας και οι ζημιές στο Γυμναστήριο του Σχολείου ήταν καταστροφικές.

Στο κάλεσμα ανταποκρίθηκαν αμέσως παιδιά και γονείς του Σχολείου μας. Τα δέματα συσκευάστηκαν με τη βοήθεια του Βοηθητικού Προσωπικού την κα Καβούκη Τζένη και τον κ. Τσουνίδη Βασίλη. Η μεταφορά των δεμάτων έγινε με τη βοήθεια γονέα του Σχολείου, του κ. Μερεντίτη Αργύριου. Στο Δημοτικό της Μάνδρας μας υποδέχθηκε η διευθύντρια του σχολείου Κα Ρεντούμη καθώς και ο σύλλογος διδασκόντων. Η φιλοξενία τους ήταν συγκινητική και δώσαμε υπόσχεση να ξαναβρεθούμε όταν πια το χαμόγελο θα ξανάρθει στην εκπαιδευτική κοινότητα.

Ελπίζουμε η ενέργεια αυτή να απαλύνει τον πόνο των παιδιών του 2ου Δημοτικού Σχολείου Μάνδρας και να αισθανθούν ότι υπάρχουν συμμαθητές τους που αγωνιούν για εκείνα και έχουν ενσυναίσθηση της κατάστασής τους.

Βίντεο απο την παράδοση 1

Βίντεο απο την παράδοση 2