45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Παρασκευή 16 Μαρτίου 2018

ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ

Οι μαθητές της Ε? τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Πειραμάτων και παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Εγώ, το ρομπότ».

Καθώς, η καθημερινότητά μας πλέον κατακλύζεται απόπληθώρα ρομποτικών συσκευών(από την καφετιέρα και την ηλεκτρική σκούπα, μέχρι ιατρικά μηχανήματα), που λειτουργούν με τις εντολές μας, το εν λόγω πρόγραμμα έδωσε την ευκαιρία στα παιδιά να έρθουν σε επαφή με τις βασικές αρχές της ρομποτικής και του προγραμματισμού, μέσα από διασκεδαστικά παιχνίδια και δραστηριότητες.

Κατάλληλα εκπαιδευμένο και καταρτισμένο προσωπικό, μίλησε στα παιδιά για τις εντολές και πώς αυτές συνδυάζονται μέσω ηλεκτρονικών πλατφορμών, ώστε να εκτελέσει ένα ρομπότ την αποστολή που του ανατέθηκε, καθώς και για τα εξαρτήματα που είναι απαραίτητα για την εκτέλεση του έργου. Στη συνέχεια τα παιδιά σε ομάδες δημιούργησαν με Lego διαστημικά οχήματα, και έπαιξαν με ρομπότ. Ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εκπαιδευτική εκδρομή, καθώς οι μικροί μαθητές δήλωσαν ενθουσιασμένοι και ζήτησαν την επανάληψη παρόμοιων δράσεων!