Την 1η Απριλίου έληξε με μεγάλη επιτυχία το ενδοσχολικό πρωτάθλημα αθλοπαιδιών και στίβου στο σχολείο μας που διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία η υπεύθυνη εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Ιωάννα Αγγελή. Το πρωτάθλημα ξεκίνησε τη Δευτέρα 28 Μαρτίου και έληξε σήμερα με τον τελικό του ποδοσφαίρου που βρήκε νικήτρια την Γ' τάξη στον αγώνα της εναντίον της Ε' κάνοντας μια μεγάλη νίκη!

Το πρωτάθλημα περιελάμβανε αγώνες ποδοσφαίρου και χειροσφαίρισης (χάντμπολ) από την ενότητα των αθλοπαιδιών και αγώνες ταχύτητας από την ενότητα του στίβου.

Την Τρίτη 22 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν οι κληρώσεις για τους προκριματικούς αγώνες των αθλοπαιδιών μεταξύ των Γ' Δ' Ε' και ΣΤ' τάξεων παρουσία της διευθύντριας, της εκπαιδευτικού Φυσικής Αγωγής, των προπονητών και της γραμματείας των ομάδων και σύμφωνα με τις κληρώσεις την Τρίτη 29 Μαρτίου έγινε ο τελικός χάντμπολ μεταξύ Ε' και ΣΤ' τάξης και την Πέμπτη 31 Μαρτίου οι προκριματικοί ποδοσφαίρου μεταξύ Γ' και Δ΄ τάξης και Ε' και ΣΤ' τάξης.

Παράλληλα, την Δευτέρα 28 Μαρτίου και την Τρίτη 29 Μαρτίου πραγματοποιήθηκαν και οι προκριματικοί και οι τελικοί αγώνες ταχύτητας για αγόρια και κορίτσια σε κάθε τμήμα του σχολείου μας.

Στον τελικό του ποδοσφαίρου οι κερκίδες είχαν πάρει φωτιά από τα συνθήματα και τους πανηγυρισμούς υπέρ της μίας ή της άλλης ομάδας, ενώ το αποτέλεσμα ήταν αμφίρροπο, αφού και οι δύο ομάδες ήταν πολύ καλά προπονημένες και έκαναν πολύ έξυπνες προσποιήσεις και συνδυασμούς αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους και προσφέροντας όμορφο θέαμα.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τις μαζορέτες της Ε' να παρουσιάζουν εντυπωσιακές ασκήσεις γυμναστικής  (ρόδα ,σπαγκάτο, κ.ά.) ενώ οι μαζορέτες της Γ' έκαναν την δική τους επίδειξη στο ημίχρονο.
Φωτογραφίες από όλους τους αγώνες (στίβου και αθλοπαιδιών) υπάρχουν αναρτημένες στους πίνακες ανακοινώσεων του σχολείου μας. Ακούστηκαν πολλά συνθήματα όπως το "βρέξει χιονίσει (η τρίτη ή ή πέμπτη) θα νικήσει" και σηκώθηκαν ακόμα και πανό που δήλωναν "ειρήνη" και "αγάπη" μεταξύ των συνήθως "ανταγωνιστών" Γ'1 και Γ'2 απέναντι στον κοινό "αντίπαλο" που στην προκειμένη περίπτωση ήταν η Ε'!

Όμως ο αγώνας διεξήχθη σε πλήρως αθλητικό και "ευ αγωνίζεσθε" κλίμα, που συστηματικά διδάσκεται και καλλιεργείται στα παιδιά καθ' όλη τη διάρκεια των μαθημάτων Φ.Α. και κατά συνέπεια πέρα από την πλάκα και τα πειράγματα, πρυτάνευσε ο σεβασμός, η ομαδικότητα, το ήθος, η ευγενής άμιλλα και άλλες αξίες που συνθέτουν το αθλητικό ιδεώδες και που είναι πολύτιμες για τη σύνθεση του χαρακτήρα κάθε παιδιού, είτε ακολουθήσουν τον αθλητισμό είτε όχι. Έτσι στο τέλος του αγώνα, στήθηκε χορός όπου οι "αντίπαλοι" του γηπέδου ή/και της κερκίδας ενωμένοι και χαρούμενοι χόρεψαν και γλέντησαν το τέλος ενός όμορφου αγώνα και του σχολικού πρωταθλήματος!

Το παραπάνω άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.