45ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΩΝ

Τη Δευτέρα 23 Απριλίου 2018 οι μαθητές/τριες του σχολείου μας είχαν τη ευκαιρία να επισκεφτούν το ΠΑΡΚΟ ΟΔΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ-Jumicar, το οποίο είναι μοναδικό στην Ελλάδα τόσο για τις εγκαταστάσεις του, (βρίσκεται στη Νέα Μάκρη, σε μια μεγάλη έκταση μέσα στον χώρο του ιδρύματος «Η Παμμακάριστος»), όσο και για το πλήθος παιδαγωγικών δραστηριοτήτων που πραγματοποιούνται από χιλιάδες παιδιά κάθε χρόνο. Τα παιδιά είχαν τη δυνατότητα να συνειδητοποιήσουν με βιωματικό τρόπο την αξία της κυκλοφοριακής αγωγής, είτε οδηγώντας τα ευέλικτα οχήματα, με τα οποία έκαναν προσομοίωση ενός τυπικού μαθήματος οδήγησης κι επιπλέον είχαν τη δυνατότητα να ασχοληθούν με μια πληθώρα αθλητικών δραστηριοτήτων, όπως ποδόσφαιρο 5χ5, χόκεϊ επί χόρτου, κ.α. Αξίζει επίσης να σημειωθεί ότι ένα μέρος των δραστηριοτήτων του πάρκου αφορούσε την εκπαίδευση σκύλων, όπου έμπειροι εκπαιδευτές εξήγησαν στα παιδιά τη σημασία της εκπαίδευσης των κατοικίδιων, ανεξάρτητα από ράτσα και ηλικία, ώστε οι τετράποδοι φίλοι μας να μπορούν να αναπτύσσουν μεγαλύτερη κοινωνικότητα με τους ανθρώπους όπως και προστασία σε δύσκολες καταστάσεις.