ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΚΑΙ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΠΑΙΔΙΟΥ ΚΑΙ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

Τετάρτη 25 Απριλίου 2018

ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Τα παιδικά χωριά SOS σε συνεργασία με το σχολείο μας, πραγματοποίησαν μια πολύ σημαντική δραστηριότητα, η οποία αφορά μαθητές της ΣΤ? τάξης με την επωνυμία «Μετάβαση στο Γυμνάσιο». Η δράση αυτή πραγματοποιήθηκε σε δύο φάσεις, όπου την πρώτη Τετάρτη μετά την επιστροφή μας από τις πασχαλινές διακοπές η ομάδα ψυχολόγων επισκέφτηκε το σχολείο, ενώ η δεύτερη φάση πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 25 Απριλίου, στο κέντρο των παιδικών χωριών SOS κοντά στην πλατεία Κυψέλης.

Η σημαντική αυτή πρωτοβουλία, η οποία πραγματοποιείται με μεγάλη επιτυχία τα τελευταία χρόνια στο σχολείο και αφορά αποκλειστικά και μόνο τα παιδιά που βρίσκονται ένα βήμα πριν το Γυμνάσιο, αναδεικνύει την ανάγκη για την ψυχολογική προετοιμασία και υποστήριξη των μαθητών, προκειμένου αυτοί να μεταβούν με αυτοπεποίθηση στο νέο τους σχολείο. Μέσω βιωματικών κυρίω δραστηριοτήτων, όπως παιχνίδια ρόλων, ερωτοαπαντήσεις σχετικά με χρήσιμες πληροφορίες για τα μαθήματα, το αναλυτικό πρόγραμμα του Γυμνασίου και τους καθηγητές που διδάσκουν τα διάφορα γνωστικά αντικείμενα, αλλά και με αρκετό τραγούδι στα πλαίσια της μουσικοκινητικής αγωγής, τα Εκτάκια μας συνειδητοποίησαν ότι η μετάβαση από το Δημοτικό σε ένα διαφορετικό σχολικό περιβάλλον όπως αυτό του Γυμνασίου, δεν είναι μια παράξενη διαδικασία και δεν πρέπει να τους προβληματίζει, αντιθέτως πρέπει να τους γεμίζει χαρά και υπερηφάνεια που ολοκληρώνουν σύντομα την πρώτη φάση της γνώσης (Δημοτικό) και να τους γαλουχούνται έννοιες όπως της ωριμότητας σε γνωστικό και ψυχοσυναισθηματικό επίπεδο, χωρίς ωστόσο να χάσουν την αθωότητα και την παιδικότητά τους, ειδικότερα τώρα που ξεκινάει η εφηβεία.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ στους ψυχολόγους και το Διευθυντή του κέντρου Κυψέλης κ. ΝΤΑΜΠΑΛΗ, τόσο για τη φιλοξενία, όσο και για την πρωτοβουλία που ανέλαβαν.