Πέμπτη, 3 Μαΐου 2018

Στις αρχές του μήνα, κατόπιν συνεννόησης με την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ, είχαμε την τιμή να δεχθούμε στο Σχολείο μας τον σπουδαίο αθλητή, προπονητή και παραολυμπιονίκη του 2012 κύριο Θανάση Τσιβίλη. Ο κ. Τσιβίλης έγινε δεκτός με ενθουσιασμό από τους μαθητές και τις μαθήτριες, την επίσκεψη του οποίου οργάνωσε η κα Ιωάννα Α. Αγγελή, εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής. Ο Παραολυμπιονίκης είχε την ευκαιρία να συνομιλήσει με τους μικρούς μαθητές όχι μόνο για τα παραολυμπιακά αθλήματα, αλλά και να μοιραστεί μαζί τους τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους αναφορικά με τη δύναμη ψυχής που διαθέτουν οι παραολυμπιονίκες προκειμένου να πετύχουν τους στόχους τους, όπως και να μην εγκαταλείπουμε τον αγώνα μας και την προσπάθειά μας: από την επίλυση του πιο απλού προβλήματος μέχρι την επίτευξη ενός σημαντικού στόχου. Με λίγα λόγια, η συνάντηση του Θανάση Τσιβίλη με τους μαθητές του σχολείου μας αποτέλεσε ουσιαστικά ένα μάθημα ζωής για όλους μας!