Η συνοικία μου - Επίσκεψη στο ταχυδρομείο

Την Παρασκευή 27 Απριλίου βγήκαμε έξω από το σχολείο και γνωρίσαμε τη συνοικία μας. Παρατηρήσαμε τα κτίρια, και είδαμε ότι υπάρχουν ,εκτός από πολυκατοικίες , μονοκατοικίες με κήπους και αυλές. Αναγνωρίσαμε υπηρεσίες όπως τράπεζες, ταχυδρομείο, παιδικούς σταθμούς, σχολεία. Πολλά καταστήματα  στην πλατεία Κανάρη-Κυψέλης. Είδαμε πάρκα ,πράσινο και τον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη! Στο τέλος  επισκεφτήκαμε το ταχυδρομείο , όπου ενημερωθήκαμε από την Προϊσταμένη για τη λειτουργία του ταχυδρομείου. Αγοράσαμε γραμματόσημα και οι μαθητές μου έστειλαν το γράμμα ,που γράψανε στο σχολείο, στους γονείς τους.

Συναντήσαμε επίσης γείτονες και τη γιαγιά ενός μαθητή! Σ΄όλη τη διάρκεια της αναγνώρισης, οι μαθητές κατέγραφαν ό,τι τους έκανε εντύπωση!

Το χαρήκαμε πολύ!