Το σχολείο μας, με την υποστήριξη του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων, των δασκάλων και φυσικά των παιδιών, λαμβάνει μέρος στις Μεγάλες  Γιορτές Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης για τους μαθητές σε Δήμους όλης της χώρας που τελεί υπό την αιγίδα του Αρχιεπισκόπου Αθηνών και πάσης Ελλάδος κ. Ιερωνύμου και διοργανώνεται από το σύστημα "Ανταποδοτική Ανακύκλωση" και τον φιλανθρωπικό οργανισμό "Αποστολή".

Προκειμένου να συμμετέχουμε στο διαγωνισμό, από τη Διεύθυνση του σχολείου διαμορφώθηκε ειδικός χώρος συλλογής πλαστικών μπουκαλιών, μεταλλικών κουτιών και γυάλινων μπουκαλιών στην είσοδο του σχολείου, που κάθε πρωί οι μαθητές με την ενθάρρυνση των δασκάλων και των γονιών τους γέμιζαν ασφυκτικά με τις ανάλογα διαχωρισμένες συσκευασίες.

Στη συνέχεια τα υλικά αυτά καθημερινά συσκευάζονταν και αποθηκεύονταν σε άλλο χώρο εκτός του σχολείου ώστε να μην υπάρχουν οσμές ή κίνδυνος τραυματισμού των παιδιών και από εκεί τα παραλάμβαναν μια φορά την εβδομάδα μέλη του Δ.Σ. του Συλλόγου Γονέων που μαζί με άλλους γονείς και τη διευθύντρια του σχολείου, τα μετέφεραν στο Ολοκληρωμένο Κέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης της περιοχής μας (Φωκίωνος Νέγρη & Ιωάννου Δροσοπούλου)  και τα τοποθετούσαν στις ανάλογες υποδοχές.

Ταυτόχρονα, όσοι γονείς και παιδιά το επιθυμούσαν πήγαιναν οι ίδιοι στο Κέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης και αφού τοποθετούσαν τα υλικά τους, παραλάμβαναν την απόδειξη της δωρεάς τους και την κατέθεταν στο σχολείο μας για τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα-διαγωνισμό.

Το πρόγραμμα αυτό θα ολοκληρωθεί στις 31 Μαΐου όπου το σχολείο μας θα κατέβει ακόμα μια φορά στο Κέντρο Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης να τοποθετήσει στις ειδικές υποδοχές τα υλικά της εβδομάδας και στη συνέχεια θα καταθέσει όλες τις αποδείξεις των δωρεών ανακυκλώσιμων υλικών που έχει λάβει διαγωνιζόμενο ανάμεσα στα υπόλοιπα σχολεία του Δήμου Αθηναίων που έχουν συμμετάσχει στο πρόγραμμα, περιμένοντας τα αποτελέσματα του διαγωνισμού.

Ανεξαρτήτως αποτελέσματος όμως, το θετικό είναι πως και τα παιδιά και οι γονείς του σχολείου μας για ακόμα μια φορά έδειξαν την περιβαλλοντική τους ευαισθησία, αλλά και τη διάθεση στήριξης του σχολείου μας σε κάθε τι που μας ζητείται, ενώ ταυτόχρονα, βιωματικά και "παίζοντας", όλοι και ιδιαίτερα οι μαθητές, μάθαμε για την ανακύκλωση συσκευασιών και τα Ολοκληρωμένα Κέντρα Ανταποδοτικής Ανακύκλωσης.

Διότι, όπως λέγεται και στο τέλος του Δελτίου Τύπου για το διαγωνισμό, τα παιδιά και το περιβάλλον είναι το μέλλον του κόσμου!

Το παραπάνω άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.