Παρασκευή 1 Ιουνίου 2018

Την Παρασκευή, 1 Ιουνίου 2018, το σχολείο μας πραγματοποίησε την τελευταία μας εκπαιδευτική εκδρομή, αυτή τη φορά πάλι στο αγαπημένο μας Paradise Park στη Μεταμόρφωση, όπου είχαμε την ευκαιρία να το επισκεφτούμε για πρώτη φορά το φθινόπωρο, στα πλαίσια του ετήσιου αφιερώματος στην πανελλήνια ημέρα σχολικού αθλητισμού. Τα παιδιά είχαν και πάλι την ευκαιρία να δείξουν τις επιδόσεις τους σε διάφορα αθλήματα, όπως το ποδόσφαιρο και το μπάσκετ, να δείξουν το ταλέντο τους στην τοξοβολία και στον μοντέρνο χορό αλλά και τη σωματική τους δύναμη σε πολλές διασκεδαστικές δοκιμασίες.

Ταυτόχρονα, οι μαθητές των μικρότερων τάξεων (Α΄-Β΄ & Γ΄ τάξεων)είχαν την ευκαιρία να έρθουν περισσότερο κοντά με τη φύση αλλά κυρίως με τη ζωή στο χωριό, αφού έγιναν κτηνοτρόφοι για μια μέρα γνωρίζοντας τα συμπαθητικά προβατάκια του πάρκου τα οποία τα περιποιήθηκαν  με μεγάλη ευχαρίστηση.

Ενημερώθηκαν για την καθημερινότητα του κτηνοτρόφου, για τα ζώα του αγροκτήματος και έγιναν για μια ώρα  μικροί κτηνοτρόφοι. Τάισαν κατσικάκια, γουρουνάκια, χήνες, πάπιες, πόνι. Είδαν κουνελάκια, κότες, κοτοπουλάκια, γαλοπούλες, αρνάκια , γαϊδουράκι μέχρι και μία οικογένεια ελαφιών. Μετά το πέρας της δουλειάς τους τίμησαν το ψωμοτύρι που τους πρόσφεραν αλλά και χάρηκαν το  παιχνιδάκι που τους χάρισαν.

Ήταν φυσικό οι μαθητές/τριες του σχολείου μας να επιστρέψουν κατενθουσιασμένοι/νες και βεβαίως ευχόμαστε να επαναληφθούν παρόμοιες δράσεις σε χώρους σαν το Paradise Park και του χρόνου!