Δευτέρα, 4 Ιουνίου 2018

«ΕΝΑ ΦΥΤΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ»

Τη Δευτέρα, 4 Ιουνίου 2018, η κυρία Καρλαύτη Μαργαρίτα, μητέρα μαθήτριας της Δ2΄ τάξης, είχε την ευγενική πρωτοβουλία να χορηγήσει από ένα φυτό για κάθε οικογένεια του Σχολείου μας. Τα φυτά: ντοματιές, πιπεριές και βασιλικοί, προήλθαν από το Σύλλογο Παραδοσιακών Σπόρων «Η ΑΥΛΗ», ο οποίος πάντα μας παρέχει σπόρους και φυτά.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες συγκεντρώθηκαν ανά τάξη στην αυλή του Σχολείου και η Διευθύντρια κα Σκόμπα Μαρία με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού του τμήματος ένταξης κας Λιάπη Ευαγγελίας διένειμαν τα φυτά. Τα παιδιά υποσχέθηκαν πως θα τα μεταφυτεύσουν σε μεγαλύτερες γλάστρες και θα φροντίσουν τα φυτά να μεγαλώσουν και να καρπίσουν.

Αξιέπαινες ενέργειες, οι οποίες μας χαροποιούν, γιατί συμβάλλουν στη βιωματική μάθηση.