Την Παρασκευή 27 Μαΐου ο σύλλογος διδασκόντων του σχολείου μας είχε ετοιμάσει μια ευχάριστη έκπληξη για όλους τους μαθητές του σχολείου μας.

Η Jessica Ogunnorin, ένα ανερχόμενο αστέρι στο γυναικείο μπάσκετ που τα τελευταία 6 χρόνια ζει, σπουδάζει και παίζει μπάσκετ στην ομάδα του κολλεγίου που φοιτά στην Αμερική, ήρθε στο σχολείο μας για να δείξει κάποιες τεχνικές μπάσκετ στα παιδιά και να μιλήσει για την ως τώρα εμπειρία της.

Η Τζέσικα έχει καταγωγή από τη Νιγηρία, είναι 24 ετών, μεγάλωσε στην Ελλάδα και έτυχε θερμής υποδοχής από παιδιά και δασκάλους.

Δείτε την Jessica να παίζει μπάσκετ σε ένα βίντεο στο YouTube:

Όπως είπε στα παιδιά, εμφανώς συγκινημένη, χαιρόταν πολύ που βρισκόταν στο σχολείο μας διότι ήταν και αυτή μαθήτρια στο σχολείο μας και είχε δασκάλα την κ. Βαρβάρα.
Μίλησε στα παιδιά για την αγάπη της για τον αθλητισμό και τα παρότρυνε να κάνουν με πάθος και αφοσίωση αυτό που αγαπούν, αν θέλουν να πετύχουν. Ακόμα, τους επεσήμανε, φέρνοντας τον εαυτό της ως παράδειγμα, που σπουδάζει στην Αμερική με υποτροφία, πως ακόμα κι αν είναι καταπληκτικοί αθλητές δε θα πρέπει να παραμελούν τα μαθήματά τους και θα πρέπει να προσπαθούν να είναι καλοί μαθητές ώστε να πετύχουν αναγνώριση και χρηματοδότηση.

Σε ερώτηση αν έχει υποστεί ποτέ bullying  τους μίλησε για τις δυσκολίες που αντιμετώπισε όταν πρωτοπήγε στην Αμερική λέγοντας πως την αντιμετώπιζαν ως "διαφορετική" διότι το ντύσιμό της ήταν σύμφωνα με τα ελληνικά δεδομένα, η προφορά των αγγλικών της ήταν ελληνική, η εμφάνισή της δεν ταίριαζε με τις συνήθειές της και γενικώς είχε κάποιες δυσκολίες προσαρμογής. Όμως, δεν πτοήθηκε και συνέχισε την προσπάθειά της. Είπε λοιπόν στα παιδιά πως δεν πειράζει αν κάποιοι αισθάνονται "διαφορετικοί" και αν οι άλλοι τους αντιμετωπίζουν "κάπως", πάντα και παντού υπάρχουν "διαφορετικοί". Δεν πρέπει να το βάζουν κάτω, να προσπαθούν να είναι καλοί σε ό,τι αγαπούν και να το κάνουν με πάθος. Τότε, όλα θα πάνε καλά.

Στη συνέχεια μαζί με την δασκάλα της Φυσικής Αγωγής την κ. Ιωάννα, έδειξε τις βασικές τεχνικές του αθλήματος , (τρίμπλα, μπάσιμο, βολές, προσποίηση, πάσα, κ.λπ.) και μετά οι μαθητές της Ε' και της ΣΤ' τάξης αγωνίστηκαν σε τριάδες σε ένα φιλικό ματς με παλμό που προσέφερε όμορφο θέαμα και συγκίνηση στους μαθητές των άλλων τάξεων.
Και η Τζέσικα και η κ. Ιωάννα επέμειναν πως δεν είναι μόνο το καλάθι που μετράει αλλά μεγάλη σημασία έχει η προσπάθεια, ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Έτσι λοιπόν οι θεατές χειροκροτούσαν κάθε όμορφη προσπάθεια από όποια ομάδα κι αν προερχόταν ανεξαρτήτως αν έμπαινε ή όχι το καλάθι!
Όταν τελείωσε το ματς τα παιδιά ενθουσιασμένα ζητούσαν αυτόγραφα από την Τζέσικα και εκείνη υπομονετικά και με χαμόγελο δε χάλασε χατήρι σε κανένα!

Στο σχόλασμα, οι γονείς μάθαμε για όλα αυτά από τα παιδιά μας που βγήκαν κρατώντας τα αυτόγραφα στα χέρια τους ενθουσιασμένα  για όσα είδαν, έμαθαν, έζησαν!

Για ακόμα μια φορά τα παιδιά μας έζησαν μια ξεχωριστή και πολύτιμη εμπειρία στο σχολείο μας!

Ευχαριστούμε Jessica!
Ευχαριστούμε κ. Μαρία  και εκπαιδευτικοί  του σχολείου μας!

Το παραπάνω άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.