ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΝ 1ο ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΑΝΤΑΠΟΔΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ Η/Υ

Παρασκευή 5 Οκτωβρίου 2018

«Αν έχετε παλιούς υπολογιστές ή περιφερειακά συστήματα, μπορείτε να τα φέρετε στο Σχολείο!».

Αυτή η φράση ήχησε, το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτέμβρη, στην αυλή του Σχολείου, ως κάλεσμα προς όλους τους μαθητές και όλες τις μαθήτριες. Στόχος της πρόσκλησης ήταν η συμμετοχή των παιδιών στον 1ο Διαγωνισμό ανταποδοτικής ανακύκλωσης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών. Η ιδέα ανήκει στην Κοινωνική Συνεταιριστική Επιχείρηση «ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΙΣ», η οποία κάλεσε όλα τα Δημοτικά Σχολεία του 6ου Δημοτικού διαμερίσματος Αθηνών να συμμετέχουν.

Σκοπός του διαγωνισμού υπήρξε:

• να δοθεί κίνητρο στα παιδιά να γνωρίσουν τον κόσμο τη κοινωνικής και ανταποδοτικής ανακύκλωσης
  • η ευαισθητοποίησή τους σε θέματα επαναχρησιμοποίησης παλαιών υπολογιστών
  • η καλλιέργεια, στην πράξη, της οικολογικής συνείδησης των παιδιών.

Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν σε αυτό το κάλεσμα και συμμετείχαν ενεργά στην πρωτοβουλία της «ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΙΣ». Έτσι λοιπόν, στις 5 του Οκτώβρη 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες του Ε2΄ τμήματος, συνοδευόμενοι/ες από την εκπαιδευτικό τους κα Ζαβρίδου Χριστίνα, παραβρέθηκαν στη βράβευση, εκπροσωπώντας το Σχολείο και έλαβαν ως δώρο έναν Η/Υ για το εργαστήρι της Πληροφορικής. Αξίζει να σημειώσουμε ότι, η εμπειρία των παιδιών δε σταμάτησε στη βράβευση αλλά, τους δόθηκε η ευκαιρία να δουν έκθεση με φωτογραφίες μεταναστών και επιπλέον, να παίξουν με επιδαπέδιο παιχνίδι γεωγραφίας και γνώσης.

Η χαρά και η ικανοποίηση των παιδιών υπήρξε μεγάλη, διότι αντιλήφθηκαν άμεσα το αποτέλεσμα της ανταπόδοσης και της ανακύκλωσης.

Ελπίζουμε να συνεχιστεί η προσπάθεια και η συμμετοχή των παιδιών σε αυτήν την πρωτοβουλία.