ΘΕΜΑΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ «ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ»

Πέμπτη, 8 Νοεμβρίου 2018

Την Πέμπτη, 8 Νοεμβρίου 2018, τα παιδιά του Σχολείου, συνοδευόμενα από τους/τις εκπαιδευτικούς τους, επισκέφτηκαν το θεματικό πάρκο «ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ».

Η γνωριμία με τους γιγαντιαίους δεινόσαυρους που κυριαρχούσαν στη Γη κατά τον Μεσοζωικό αιώνα έγινε με ιδιαίτερη ξενάγηση και περιήγηση σε έναν μουσειακό χώρο φυσικού περιβάλλοντος με τα πελώρια εκθέματα να δεσπόζουν πλαισιωμένα από φυτά, βράχους, λίμνες, δάση και απολιθώματα. Μέσα από την επαφή, την κίνηση, τους ήχους και το άγγιγμα, τα παιδιά αλλά και οι ενήλικες έγιναν οι ίδιοι παλαιοντολόγοι και μικροί αρχαιολόγοι με δικό τους εξοπλισμό σε έναν πραγματικό χώρο ανασκαφής. Μέσα από μια μικρή περιπέτεια οδηγήθηκαν σε ένα εκπαιδευτικό, διαδραστικό και ψυχαγωγικό παιχνίδι ανακάλυψης και γνώσης. Στο πρωτότυπο και διαδραστικό θεματικό πάρκο, «Δεινόσαυροι», τρισδιάστατα εκθέματα πλήρως θεματοποιημένα, που διαθέτουν κίνηση και ήχο, δημιούργησαν το απίστευτο σκηνικό του κόσμου όπου έζησαν τα προϊστορικά ζώα!

Μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί γνώρισαν, άγγιξαν και «είδαν» τους τεράστιους και αγαπημένους δεινόσαυρους. Από την αρχή μέχρι το τέλος του θεματικού πάρκου όλοι παρακολούθησαν, έμαθαν, αλληλεπίδρασαν και συμμετείχαν σε ένα συναρπαστικό ταξίδι στην εποχή των δεινοσαύρων.

Το πρόγραμμα χάρισε στα παιδιά μοναδική εμπειρία.