ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ

Ο Δήμος της Αθήνας στο πλαίσιο της Κοινωνικής Πολιτικής, με τη συνεργασία και τη στήριξη της Δ/νσης Κοινωνικής Αλληλεγγύης & Υγείας ?Τμήμα Δημοτικών Ιατρείων και Δημόσιας Υγείας, της Διεύθυνσης Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης, της 6ης Δημοτικής Κοινότητας Δήμου Αθηναίων και του Ε.Ε.Σ. πραγματοποίησαν στο Σχολείο μας το Πιλοτικό Πρόγραμμα Αγωγής και Προαγωγής Υγείας με τίτλο: «Νοιάζομαι για την υγεία μου».

Στο πλαίσιο του προγράμματος υλοποιήθηκαν οι παρακάτω παρεμβάσεις:

1. Πραγματοποιήθηκε κλινική εξέταση από Παιδίατρο, Οφθαλμίατρο και Οδοντίατρο στους μαθητές και τις μαθήτριες των τάξεων Β΄και Γ΄ Δημοτικού, εφόσον προηγήθηκε η έγγραφη συγκατάθεση των γονέων και κηδεμόνων τους.
  2. Ελέχθηκε η εμβολιαστική κάλυψη υγείας των παιδιών.
  3. Εντοπίστηκαν προβλήματα και παραπέμφηκαν σε δομές με δωρεάν παροχές υπηρεσιών υγείας.
  4. Πραγματοποιήθηκε ενημερωτική συναντήση με τους Γονείς και Κηδεμόνες του Σχολείου μας και συζητήθηκαν θέματα Προληπτικής Ιατρικής.
  5. Παρακολούθησαν οι εκπαιδευτικοί του Σχολείου μας ενημερωτικό-επιμορφωτικό πρόγραμμα παροχής πρώτων βοηθειών από προσωπικό του Ε.Ε.Σ.

Κατά την υλοποίηση της εξέτασης των παιδιών από το ιατρικό κλιμάκιο του Δήμου Αθηναίων επισκέφθηκε το σχολείο μας η Αντιδήμαρχος Κοινωνικής Αλληλεγγύης, Πρόνοιας και Ισότητας κα Μαρία Στρατηγάκη, την οποία ευχαριστούμε θερμά για την ιδέα και πρωτοβουλία υλοποίησης του προγράμματος προληπτικής ιατρικής. Επίσης, ευχαριστούμε τη συνεργάτιδά της κα Δρούλια η οποία ακούραστα παραβρέθηκε σε όλες τις δράσεις του προγράμματος.