ΔΙΑΝΟΜΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ, ΦΡΟΥΤΩΝ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ ΣΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΧΑΡΗ ΣΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ ΕΕ

ΣΧΟΛΙΚΟ ΕΤΟΣ:2018-2019

Το πρόγραμμα «προώθησης της κατανάλωσης φρούτων, λαχανικών και γάλακτος στα σχολεία» άρχισε με το σχολικό έτος 2018-2019.

Πρόκειται για πρόγραμμα της ΕΕ που έχει ως στόχο τη διάδοση υγιεινών διατροφικών συνηθειών στα παιδιά. Περιλαμβάνει τη διανομή φρούτων, λαχανικών και γαλακτοκομικών προϊόντων, καθώς και ειδικά παιδαγωγικά προγράμματα με τα οποία οι μαθητές και οι μαθήτριες διδάσκονται τη σημασία της σωστής διατροφής και εξηγείται η διαδικασία με την οποία παράγονται τα τρόφιμα.

Το Σχολείο μας συμμετέχει σε αυτό δίνοντας ευκαιρία στα παιδιά να ενημερωθούν και να αποκτήσουν σωστή διατροφική συνήθεια.