ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΚΥΚΛΑΔΙΚΗΣ ΤΕΧΝΗΣ

Παρασκευή, 12 Απριλίου 2019

Την καθημερινή ζωή στις Κυκλάδες  και την κυκλαδική τέχνη την εποχή του Χαλκού γνώρισαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ τάξης του σχολείου μας μέσα από το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης  «Οι φίλοι μου τα ειδώλια».

Τα παιδιά υποδέχτηκε η μουσειοπαιδαγωγός, η οποία, μέσα από την προβολή διαφανειών, έδωσε αρχικά κάποιες γενικές πληροφορίες για την ζωή των ανθρώπων στα νησιά των Κυκλάδων την εποχή αυτή.  Έπειτα ανατέθηκε στα παιδιά να παρατηρήσουν, με τη βοήθεια εντύπων  που τα καθοδηγούσαν, τα εκθέματα του μουσείου τα σχετικά με τον κυκλαδικό πολιτισμό (ειδώλια, αντικείμενα καθημερινής χρήσης, πετρώματα κ.ά.), να  απαντήσουν σε ερωτήσεις και να βγάλουν συμπεράσματα για τη ζωή και τον πολιτισμό των Κυκλαδιτών της 3ης χιλιετηρίδας π.Χ.