ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ' ΑΣΤΡΑ

Παρασκευή, 19 Απριλίου 2019

Οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ και ΣΤ΄ τάξεων παρακολουθήσαν στο θέατρο ΑΚΡΟΠΟΛ τη θεατρική παράσταση «ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ' ΑΣΤΡΑ». Πρόκειται για Θεατρική διασκευή του κλασικού μυθιστορήματος του Μενέλαου Λουντέμη. Ένα έργο-ύμνος για το σχολείο, το βιβλίο και το δάσκαλο. Ο Μενέλαος Λουντέμης ανήκει στους Έλληνες λογοτέχνες του μεσοπολέμου που στράφηκαν προς τον κοινωνικό ρεαλισμό, με έντονη βιωματική γραφή και συμβολικά στοιχεία. Το βλέμμα του είναι στραμμένο στο παιδί και στο δράμα του: εσωτερικό, ψυχολογικό και κοινωνικό.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ενδιαφέρον την παράσταση, ταυτίστηκαν με τον αδαμάντινο χαρακτήρα του Μέλιου, γνώρισαν το εκπαιδευτικό σύστημα της δεκαετίας του ?50 και του ?60 και συνειδητοποίησαν το σεβασμό των μαθητών απέναντι στους δασκάλους τους. Χαιρόμαστε να ανεβαίνουν θεατρικές παραστάσεις με ποιότητα και απήχηση στα παιδιά.