Ο ΑΛΥΣΟΔΕΜΕΝΟΣ ΕΛΕΦΑΝΤΑΣ

Τρίτη 21 Μαΐου 2019

Την Τρίτη 21 Μαΐου 2019 οι μαθητές και οι μαθήτριες των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων παρακολούθησανν τη θετρική παράσταση με τίτλο: «Ο αλυσοδεμένος ελέφαντας» στο Studio Μαυρομιχάλη.

Τα παιδιά παρακολούθησαν την ιστορία του Χόρχε Μπουκάι διασκευασμένη από την βραβευμένη θεατρική ομάδα Τόπι. Η βραβευμένη θεατρική ομάδα Τόπι και ο διάσημος Αργεντινός γιατρός ψυχοθεραπευτής αλλά και εξαιρετικός συγγραφέας συνεργάστηκαν για πρώτη φορά σε μια παιδική παράσταση που μίλησε για τις αξίες της ζωής όπως: η αγάπη, το μίσος, η ταπεινοφροσύνη, η ματαιοδοξία, η αυτοεκτίμηση και το θάρρος. Η παράσταση έγινε με πολύ κέφι, χιούμορ, διάδραση και φαντασία.

Ο στόχος των εκπαιδευτικών που επέλεξαν την παράσταση ήταν οι μικροί/ες μαθητές/τριες να καταλάβουν πώς, από μια ιστορία αγάπης και μίσους, ταπεινοφροσύνης και ματαιοδοξίας, ο τρομερός εχθρός μας μπορεί να γίνει ο καλύτερος μας φίλος.