Το 2016 ξεκίνησε δυναμικά και αισιόδοξα με την ολοκλήρωση της αλλαγής της επίπλωσης του σχολείου μας που είχε αρχίσει από πέρυσι! Χάρη στην χορηγία επίπλων, αλλά και πέντε ηλεκτρονικών υπολογιστών την περσινή χρονιά που έγινε από την εταιρία WIND, μετά από ενέργειες του συλλόγου μας, καταφέραμε να έχουμε σε όλες τις τάξεις πια, σύγχρονους Η/Υ, ξύλινα γραφεία για τους δασκάλους και ξύλινες ντουλάπες που αντικατέστησαν τις αρκετά επικίνδυνες βιβλιοθήκες με τζάμια που υπήρχαν στις αίθουσες.

Ευχαριστούμε από καρδιάς την εταιρία WIND και ιδιαίτερα τον Δ/ντα Σύμβουλο κ. Ζαρκαλή και την Δ/ντρια Επικοινωνίας κ. Στασινοπούλου για την στήριξή που προσέφεραν στο σχολείο μας και το ενδιαφέρον που ακόμα δείχνουν για τις ανάγκες μας. Η ανταπόκρισή τους στα αιτήματά μας ήταν συγκινητική και η βοήθεια που μας προσέφεραν έδωσε στο σχολείο μας νέα πνοή και αισιοδοξία που δύσκολα θα είχαμε υπό τις παρούσες κοινωνικοοικονομικές συνθήκες χωρίς τη στήριξή τους.

Την Κυριακή 10 Ιανουαρίου λοιπόν, μετά από πρόσκληση μας στην οποία αρκετοί γονείς ανταποκρίθηκαν (και τους ευχαριστούμε θερμά γι'αυτό) ανασκουμπωθήκαμε και αρχίσαμε να αδειάζουμε από το περιεχόμενό τους τα παλιά έπιπλα και να τα βγάζουμε έξω, ενώ ταυτόχρονα καθαρίζαμε τα καινούρια που έπαιρναν τη θέση τους, τα μεταφέραμε στις αίθουσες που θα τα φιλοξενούσαν και τακτοποιούσαμε ξανά μέσα τους τα περιεχόμενα των παλιών.

Όπως και στην πρώτη αλλαγή επίπλων, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2015, δουλέψανε αρκετοί γονείς, αλλά και εκπαιδευτικοί, μαζί με τον τέως διευθυντή, την νυν διευθύντρια και την πάντα πρόθυμη καθαρίστρια του σχολείου μας εντατικά από τις 9:30 το πρωί ως τις 3 το μεσημέρι, στρώνοντας χαλιά, κάνοντας μεταφορές, καθαρισμούς και τακτοποιήσεις έτσι ώστε την επόμενη εργάσιμη να απολαύσουν και οι εκπαιδευτικοί μας πιο φιλόξενους, λειτουργικούς και αξιοπρεπείς χώρους εργασίας και τα παιδιά μας ανανεωμένες, ζεστές και ασφαλείς αίθουσες (όπως μπορείτε να δείτε και στις φωτογραφίες) που συμβάλλουν στην ευχάριστη παραμονή τους στους χώρους του σχολείου.

Το παραπάνω άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.