Μια διαφορετική εμπειρία έζησαν σήμερα οι μαθητές του δεύτερου τμήματος της δευτέρας τάξης, για δύο ώρες, αντιπροσωπεύοντας το σχολείο μας και συμμετέχοντας στον στολισμό των δέντρων της Φωκίωνος Νέγρη μαζί με μαθητές άλλων σχολείων της περιοχής.

Πιο συγκεκριμένα έλαβαν μέρος στο παρακάτω χριστουγεννιάτικο εορταστικό πρόγραμμα "X-mas@Fokionos Negri ? Χαρά ? Πολιτισμός" όπου για πρώτη φορά μαζί, οι κάτοικοι της περιοχής, οι καταστηματάρχες, οι πολιτιστικοί φορείς, μαθητές σχολείων, ο Οργανισμός Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας του Δήμου Αθηναίων με την υποστήριξη της 6ης Δημοτικής Κοινότητας, οργανώνουν δράσεις και δίνουν ζωή στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη!

Οι μαθητές των Δημοτικών Σχολείων ανέλαβαν τον στολισμό των δέντρων της Φωκίωνος Νέγρη και μ΄αυτόν τον τρόπο θα δώσουν χρώμα και γιορταστικό παλμό στον πεζόδρομο!

Το πρόγραμμα και περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Τα παιδιά του Β2 είχαν ζωγραφίσει και πλαστικοποιήσει χριστουγεννιάτικες ζωγραφιές τους μέσα σε κύκλους δημιουργώντας μπάλες στολίδια με ενσωματωμένο κορδονάκι για κρέμασμα. Επίσης είχαν φτιάξει γιγάντιες καραμέλες χρησιμοποιώντας ρολά από χαρτί υγείας και χρωματιστό σελοφάν.

Οι δημιουργίες τους όπως μπορείτε να δείτε ήταν εκπληκτικές και το αποτέλεσμα του στολισμού τους πέραν πάσης προσδοκίας.

Συγχαρητήρια σε όλους όσοι συνέβαλαν στην υλοποηση της ιδέας της σύμπραξης κατοίκων, καταστηματαρχών, σχολείων και Δήμου και πολλά μπράβο στη ακούραστη, δημιουργική δασκάλα του Β2 κ. Αγγέλικα Αντωνακούδη και στην δ/ντρια του 45ου δημοτικού σχολείου κ. Μαρία Σκόμπα για την απόφασή τους να συμμετέχει το σχολείο μας σ' αυτό το εορταστικό πρόγραμμα δίνοντας χαρά στα παιδιά και δείχνοντας σε όλους μας πώς με απλά υλικά μπορείς να έχεις αισθητικά όμορφα αποτελέσματα δίνοντας διέξοδο στην έμφυτη δημιουργικότητά των παιδιών και συμβάλλοντας στο να γίνει η γειτονιά μας ένα πιο χαρούμενο μέρος!

Τα παιδιά αφού στόλισαν το δέντρο της επιλογής τους, κεράστηκαν από το κατάστημα "Beer tales" χυμό και κουλουράκια, επισκέφθηκαν την gallerie Koraka και έπαιξαν ένα εικαστικό παιχνίδι με χρώματα και σχήματα, είπαν τα κάλαντα και στη συνέχεια επισκέφτηκαν το κατάστημα οπτικών της Ρέας Ναούμ, έμαθαν για τη δουλειά του οπτικού, είδαν τα μηχανήματα και έκαναν δωρεάν οπτομέτρηση. Η επίσκεψη στο μαγαζί έκλεισε με τα "τρίγωνα κάλαντα" και με νέο κέρασμα των παιδιών.

Στο δρόμο της επιστροφής, συναντήσαμε και μαθητές του 26ου δημοτικού σχολείου που στόλιζαν ένα ακόμα δέντρο, είδαμε την παρέμβαση της ομάδας "φωτεινή Κυψέλη" στα πλατάνια του συντριβανιού μπροστά στο ιστορικό "select", είδαμε κι άλλα δέντρα στολισμένα από τα παιδιά και η βόλτα μας στην Φωκίωνος Νέγρη έκλεισε παρακολουθώντας δύο μουσικούς (σαξοφωνίστα και φλαουτίστα) που έπαιζαν στον πεζόδρομο χριστουγεννιάτικα τραγούδια κάνοντας την ατμόσφαιρα ακόμα πιο εορταστική.

Πολύ όμορφη εμπειρία, πολύ έξυπνη πρωτοβουλία, πολύ χαρούμενα αποτελέσματα!

Φέτος τα Χριστούγεννα κάνουμε...

Focus on Fokionos!

Το παραπάνω άρθρο αναδημοσιεύεται από την ιστοσελίδα του Συλλόγου Γονέων του σχολείου μας.