ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΣΤ΄ ΤΑΞΗ

Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020

Τη Δευτέρα 13 Ιανουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκε σεμινάριο στους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης με θέμα τη ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ. Το σεμινάριο διοργανώθηκε σε συνεργασία με το ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΨΥΧΙΚΗΣ & ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗΣ ΥΓΕΙΑΣ (ΙΨΣΥ) στο πλαίσιο του μαθήματος της ΦΥΣΙΚΗΣ και ειδικότερα της θεματικής που πραγματεύεται το αναπαραγωγικό σύστημα με αναφορά στην αρχή της ζωής, τη γονιμοποίηση και την ανάπτυξη του εμβρύου.

Την παρουσίαση ανέλαβαν οι επιστημονικοί συνεργάτες του ΙΨΣΥ κα ΤΖΑΝΝΕ ΒΑΣΙΛΙΚΗ και κ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ. Η ομιλία τους στους μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης του 45ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΘΗΝΩΝ υπήρξε συνεπής, ως προς το θέμα και κατανοητή. Η παρουσία των ομιλητών ήταν εξαιρετική διότι προσέλκυσαν το ενδιαφέρον του ακροατηρίου και δεν εκούρασαν με άστοχους βερμπαλισμούς.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την υλοποίηση του σεμιναρίου.

ΣΤ1΄ τάξη

ΣΤ2΄ τάξη