ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΣΤ΄ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ

Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020

Την Πέμπτη 13 Φεβρουαρίου 2020 οι μαθητές και οι μαθήτριες της ΣΤ΄ τάξης επισκέφθηκαν το ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ. Στο Μουσείο παρουσιάζεται Μόνιμη Έκθεση που αξιοποιεί τις πλέον σύγχρονες μουσειολογικές πρακτικές και με τη βοήθεια ποικίλων εκθεμάτων αλλά και εφαρμογών πολυμέσων διαδραστικού χαρακτήρα συνοψίζει την ιστορία και τη λειτουργία του χρήματος, την εξέλιξη του θεσμού των Κεντρικών Τραπεζών καθώς και τη σύγχρονη νομισματική και οικονομική ιστορία της Ελλάδας, από την εισαγωγή του πρώτου νεοελληνικού νομισματικού συστήματος το 1828 έως τη δημιουργία της ζώνης του ευρώ και την ένταξη της χώρας μας σε αυτήν.

Με επίκεντρο τον εκπαιδευτικό του ρόλο και αξιολογώντας τα ενδιαφέροντα των μαθητών/τριών της ΣΤ΄ τάξης του δημοτικού, το Μουσείο οργανώνει προγραμματισμένες ξεναγήσεις για μαθητές/τριες τόσο στα ως άνω μόνιμα εκθέματά του όσο και στον ειδικό χώρο της παράλληλης Περιοδικής Έκθεσης, η οποία με θέμα: «e-Πληρωμές, ένας οδικός χάρτης» παρουσιάζει τους σύγχρονους τρόπους πραγματοποίησης ηλεκτρονικών συναλλαγών, μέσα από διαδραστικές εφαρμογές, οπτικοακουστικό και φωτογραφικό υλικό, καθώς και στατιστικά και ιστορικά στοιχεία. Επιπλέον, με τη χρήση έξυπνης συσκευής (π.χ. κινητό τηλέφωνο) οι μαθητές/τριες μπορούν να «κατεβάσουν» εφαρμογή προσομοίωσης ηλεκτρονικού πορτοφολιού με τη βοήθεια της οποίας να κάνουν εικονικές πληρωμές, ενώ εκτός Μουσείου η ίδια εφαρμογή λειτουργεί ως ένα ευχάριστο παιχνίδι γνώσεων, σχετικό με το γνωστικό αντικείμενο της έκθεσης.

Η επίσκεψη αποδείχθηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα και πολύτιμη για τους μαθητές και τις μαθήτριες δίνοντάς τους πληθώρα πληροφοριών, που θα τους φανούν χρήσιμες στην αυριανή οικονομική ζωή τους.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την εκπαιδευτική επίσκεψη.