ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΕΡΟΠΡΟΣΚΟΠΟΥΣ

Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2020

Στα πλαίσια συνεργασίας του σχολείου μας με το 7ο Σύστημα Αεροπροσκόπων Αθήνας, στις 25 Φεβρουαρίου 2020, μας επισκέφτηκαν τρία (3) μέλη τους. Σκοπός τους ήταν να παίξουν δημιουργικά παιχνίδια με τους μαθητές και τις μαθήτριες και μέσα από ποικίλες δραστηριότητες να ευαισθητοποιήσουν τα παιδιά πάνω σε θέματα προσκοπισμού και αλληλεγγύης.

Οι πρόσκοποι, σε συνεργασία με την εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής κα Ιωάννα Αγγελή, οργάνωσαν δραστηριότητες για όλες τις τάξεις. Ασχολήθηκαν με παιχνίδια όπως είναι:

• O καταπέλτης. Οι μαθητές ανακάλυψαν τις επιπτώσεις των διαφόρων μαζών φορτίου και των διαφορετικών ελαστικών εκτοξευτών
  • Tο παιχνίδι στρατηγικής Σκορ 4/Connect four. Οι μαθητές/τριες έπρεπε να σκεφθούν καλά ποια θα είναι η επόμενη κίνησή τους. Δεν έπρεπε μόνο να δημιουργήσουν τετράδες αλλά να κόψουν και τις τετράδες που πήγαινε να δημιουργήσει ο αντίπαλος.
  • Tο παιχνίδι επιδεξιότητας τζέγκα/Jenga. Τοποθετώντας τουβλάκια το ένα πάνω στο άλλο, τρία σε κάθε επίπεδο και φτιάχνοντας έναν πύργο από τουβλάκια, έπρεπε κάθε παίκτης να βγάλει ένα από το κάτω μέρος και να το τοποθετήσει στην κορυφή δίχως να χαθεί η ευστάθεια του “κτηρίου”.
  • O λαβύρινθος. Παιχνίδι λεπτού χειρισμού. Οι μαθητές/τριες έπρεπε να προσπαθήσουν και να οδηγήσουν τη μπάλα προς την έξοδο.

Τα παιχνίδια συνεπήραν μαθητές και μαθήτριες, διότι ομαδικά έπρεπε να φέρουν σε πέρας το αποτέλεσμα. Οι δράσεις ολοκληρώθηκαν με επιτυχία και οι μαθητές/τριες έδειξαν ιδιαίτερα ενθουσιασμένοι/νες.

Παραθέτουμε φωτογραφίες  από τη συγκεκριμένη δράση.

Παρουσιάζονται οι: Α1΄, Α2΄, Β΄, Γ΄, Δ΄ και Ε΄ τάξεις

Παρουσιάζονται οι ΣΤ1΄ και ΣΤ2΄ τάξεις