ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΣΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΥΡΟΣΒΕΣΗΣ-ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2020

Την Πέμπτη 16 Ιανουαρίου 2020 πραγματοποιήθηκε ενημέρωση μαθητών/τριών σε θέματα πυροπροστασίας, πρόληψης και καταστολής πυρκαγιάς στο Σχολείο μας. Την ευθύνη για την υλοποίηση της ενημέρωσης είχε ο διοικητής Π.Υ. Γυθείου, πυραγός Κωνσταντίνος Π. Γραφάκος.

Αρχικά, οι εκπαιδευτικοί συγκέντρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες, ανά ομάδες, σε αίθουσα διδασκαλίας, προκειμένου να παρακολουθήσουν ομιλία, με τη χρήση οπτικοακουστικού υλικού, πάνω σε θέματα αντιμετώπισης εκτάκτων περιπτώσεων πυρκαγιών, τροχαίων ατυχημάτων και εκτάκτων φυσικών φαινομένων, πρόληψης και καταστολής των πυρκαγιών, χρήσης κατασβεστικών υλικών και απόκτησης της ιδιότητας του εθελοντή πυροσβέστη.

Με το πέρας της ενημερωτικής διάλεξης και τη συζήτηση που αναπτύχτηκε, ακολούθησε πρακτική εκπαίδευση. Τα παιδιά συγκεντρώθηκαν στο προαύλιο του Σχολείου και παρακολούθησαν κατάσβεση πυρκαγιάς υπό την ευθύνη και εποπτεία του κ. Γραφάκου. Για πρώτη φορά οι εκπαιδευτικοί έκαναν κατάσβεση πυρκαγιάς με πυροσβεστήρα και γνώρισαν από κοντά ένα χρήσιμο κατασβεστικό υλικό που το συναντούμε παντού και είναι επιβεβλημένο να γνωρίζουμε τη χρήση και εφαρμογή του.

Η ενημέρωση και άσκηση αποτέλεσαν σημαντική εμπειρία για μαθητές/τριες αλλά και εκπαιδευτικούς. Ευχαριστούμε τον 1ο Πυροσβεστικό Σταθμό Αθηνών για την παραχώρηση υλικού στην άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς. Ιδιαιτέρως, ευχαριστούμε θερμά τον κ. Κωνσταντίνο Γραφάκο για την παρουσία του στο Σχολείο μας και τη συμβολή του στην ενημέρωση. Κλείνουμε παραθέτοντας απόσπασμα από την παρουσίασή του: «...κάθε επικοινωνία με την ευαίσθητη παιδική ηλικία μάς αποδεικνύει ότι τα ερεθίσματα γνώσης και εξοικείωσης με το πυροσβεστικό έργο εισπράττονται με ιδιαίτερο ενδιαφέρον από τα παιδιά και είναι πλέον αποκλειστική η ευθύνη μας για την προαγωγή της πυροσβεστικής παιδείας και τη διαμόρφωση μιας πυροσβεστικής νοοτροπίας”.

Παραθέτουμε φωτογραφίες από την ενημέρωση και την άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς.

Ενημέρωση μαθητών και μαθητριών

Άσκηση κατάσβεσης πυρκαγιάς